Zdjęcia retuszem okraszone

Opublikowano: 18 czerwca 2023

Fotografowanie daje jednostce możliwość uchwycenia ważnych chwil, momentów, emocji. Obecnie Internet zalewają różnego rodzaju zdjęcia, głównie w social mediach, które obrazują codzienne życie ludzi, podejmowane przez nich aktywności – począwszy od inspirujących wspinaczek górskich, poprzez zjadane posiłki, aż po wizyty w ustronnych miejscach. Często zdjęcia poddawane są obróbkom graficznym, nakładane są na nie różnego rodzaju filtry. Wszystko po to, aby wyglądać na nich korzystniej, bardziej atrakcyjnie, wpisywać się w panujące obecnie kanony piękna.

Uczestnicy projektu pn. „Komentuję, nie hejtuję” realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw Lokalnych wraz z partnerem z Litwy – Tavo Europa, w ostatnim czasie wybrali się do AdrenaLina Park w Podzamczu, gdzie pokonując znajdujące się w nim przeszkody skupili się nad tym jak wiele krętych i niebezpiecznych ścieżek można napotkać również w cyberprzestrzeni. Zdjęcia wykonywane w ruchu i podczas aktywności fizycznej nie zawsze pozwalają uchwycić nas w sposób, z którego jesteśmy zadowoleni. Dlatego też często poddawane są obróbce graficznej i zawierają filtry ukazujące nas w korzystniejszym świetle. Po co to robimy? Czemu modyfikujemy zdjęcia, aby lepiej na nich wyglądać? Czy z obawy przed hejtem? M.in. na to pytanie poszukują odpowiedzi uczestnicy projektu.

Młodzież miała również okazję, aby zgłębić zagadnienia związane z fotografią podczas wizyty w Muzeum Fotografii w Krakowie, które jest instytucją muzealną w całości poświęconą medium fotograficznemu i zajmującą się fotografią określającą ikonosferę współczesnego człowieka. Uczestnicy poznali historię fotografii oraz dowiedzieli się jak sztuka robienia zdjęć zmieniała się na przestrzeni lat. To z kolei zainspirowało ich do przemyśleń nad dodawanymi w social mediach fotkami, w tym m.in. tzw. selfie, czemu mają służyć, dlaczego ulegają obróbce graficznej, czemu zalewają całą przestrzeń Internetu.

Wszystkie przeżycia i spostrzeżenia młodzieży z ostatnich kilku dni stanowią świetną bazę do dalszego opracowywania przewodniego tematu mobilności.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie