Tajniki fotografii – warsztaty dla seniorów

Opublikowano: 11 kwietnia 2022

Fotografia jest dla mnie sztuką obserwacji. To umiejętność znalezienia czegoś interesującego w zwykłym miejscu. Odkryłem, że nie jest zbyt istotne co widać – istotne jest to, co potrafisz z tym zrobić” – te słowa amerykańskiego fotografa Elliotta Erwitta kryją w sobie wielką mądrość. Istotnie, to właśnie od fotografa, twórcy zależy w jaki sposób przedstawia zastaną rzeczywistość.

W ostatnim czasie seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz Klubu Seniora w Łazach wzięli udział w warsztatach fotograficznych realizowanych przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach programu „Generacja 6.0”, IV edycja organizowanego przez Fundację BGK, realizuje projekt pn. „Nowe technologie bez tajemnic”. Dla uczestników działania była to niezwykła, inspirująca przygoda, podczas której zgłębili tajniki fotografii.

Wskazuje się, iż prawdziwa sztuka robienia zdjęć opiera się na tym, aby we właściwym czasie uchwycić emocje z optymalnie najlepszej perspektywy. Jednocześnie współczesny świat i nowoczesne technologie pozawalają w dowolny i nieograniczony sposób dokonywać zmian na zdjęciach poprzez użycie odpowiednich programów graficznych. Gdzie kończy się fotografia, a zaczyna retusz? Okazuje się, że granica jest bardzo cienka, bo wiele zależy od tego jaką treść chcemy przekazać wraz z obrazem. Niemniej pozytywnym aspektem stosowania aplikacji i filtrów, w tym usuwania niedoskonałości twarzy jest fakt, iż jak wskazują badania, na skutek tego działania spadła ilość przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznych. Istotnie, osoby, którym zależy na kreowaniu idealnego wyglądu własnej osoby np. w social mediach, mogą osiągnąć to bez konieczności ingerencji skalpela.

Podczas warsztatów fotograficznych uczestnicy dowiedzieli się również jak wykonać zdjęcie, które przyciągnie uwagę szerokiego grona odbiorców. W tym zakresie zaleca się stosowanie zasady trójpodziału, czyli podzielenia zdjęcia na równe części przez cztery linie, w tym dwie poziome oraz dwie pionowe. Następnie ważne jest, aby najważniejszy element, który chcemy sfotografować umieścić w miejscu przecięcia się tych linii. Poza tym kluczowe przy robieniu zdjęć jest trzymanie linii horyzontu. Seniorzy dowiedzieli się również jak wykonywać dobre zdjęcia przy użyciu aparatów znajdujących się w telefonach komórkowych lub tabletach.

Najlepszy aparat to ten, który mamy przy sobie. Większość z nas nie rozstaje się ze swoim smartfonem, dzięki czemu zawsze mamy przy sobie aparat. Czy najlepszy? Pewnie nie, ale pamiętajmy, że fotografia ma przede wszystkim przekazywać emocje, a sprzęt i jakość zdjęcia to kwestie drugorzędne. ” – mówi Michalina Smaga, która poprowadziła warsztaty fotograficzne dla seniorów.

Warsztaty fotograficzne zakończyły cykl spotkań warsztatowych z seniorami. Nie zabrakło nie tylko pięknych fotografii, ale i łez wzruszenia!

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie