Seniorzy w Warszawie

Opublikowano: 14 września 2018

11 września seniorzy z Zawiercia, Łaz, Włodowic i Sosnowca wyjechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Czas na Seniora”, realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw Lokalnych. Zadanie jest współfinansowane ze środków z budżetu Wojewody Śląskiego.

Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Zamku Królewskiego, dokładniej Trasy Zamkowej. Przewodnicy w interesujący sposób przekazywali informacje na temat historii tego miejsca. Seniorzy mieli możliwość zwiedzenia Galerii Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta, Galerii Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej, obejrzenia wystawy Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również takie sale jak: Apartament Wielki i Królewski, Galeria Czterech Pór Roku, Sale Sejmowe, Pokoje Królewiczowskie – z obrazami Jana Matejki.

Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego, wycieczka udała się do Sejmu RP. Po kuluarach sejmowych oprowadzała Posłanka Barbara Chrobak. Seniorzy wysłuchali wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, zwiedzili galerię Sali Posiedzeń Sejmu oraz wystawę w Sali Wszechnicy Sejmowej.

W trakcie wyjazdu uczestnicy wysłuchali prelekcji na temat zdrowego odżywiania się wygłoszonej przez jednego z seniorów. Poznali zalety i konsekwencje niewłaściwej diety, w szczególności przy chorobach wieku dojrzałego. Udział w dyskusji przyczynił się do szybszej integracji uczestników, pozwolił wymienić się własnymi doświadczeniami, podzielić przykładami dobrych praktyk dotyczących zdrowego sposobu odżywiania.

Uczestnikom wyjazdu został zapewniony transport, bilety wstępu, ubezpieczenie. Ponadto każda osoba otrzymała drobny zdrowy poczęstunek.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie