Nowa rzeczywistość – wspólne działania

Opublikowano: 27 stycznia 2023

Współczesny świat wydawał się być dotychczas spokojnym domem, zwłaszcza z punktu widzenia Europejczyków. Jednak wojna w Ukrainie sprawiła, że musieliśmy na nowo przyjrzeć się takim pojęciom jak demokracja, solidarność, spokój, wolność, bezpieczeństwo, a także przewartościować dotychczasowe działania i życiowe priorytety. Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu wraz z grupą wolontariuszy realizuje projekt pn. „Wspólnie i odpowiedzialnie na rzecz uchodźców z Ukrainy” w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, który jest odpowiedzią na bieżącą sytuację w kraju i na świecie.

Według danych statystycznych Straży Granicznej w związku z wojną w Ukrainie do Polski przyjechało około 2,78 milionów uchodźców. Natomiast do powiatu zawierciańskiego docelowo ma przybyć aż 1,2 tys. osób uciekających przed wojną. Ukraińcy szukając schronienia w naszym regionie mogą liczyć na pomoc zwykłych-niezwykłych obywateli, instytucji, organizacji pozarządowych. Wydaje się jednak, że wciąż można i należy zrobić więcej, aby mogli poczuć się tutaj naprawdę bezpiecznie, móc realizować obowiązek szkolny, podjąć pracę, rozwijać się. Często problemem w tym zakresie staje się język, którego nieznajomość znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Należy również zaznaczyć, iż uchodźcy ze względu na sytuację, w której się znaleźli mogą doświadczać wzmożonego obciążenia psychicznego, odczuwać permanentny smutek, stres oraz niepokój. Dlatego też podejmowanie działań w tych obszarach wydaje się szczególnie ważne.

W ramach działania uchodźcy przebywający na terenie powiatu zawierciańskiego mieli okazję wziąć udział w warsztatach, dzięki którym wzmocnili swoje kompetencje językowe, poznali zasady radzenia sobie ze stresem w codziennych sytuacjach życiowych. Powstałe w ten sposób materiały multimedialne mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez szkoły, przedszkola, placówki działające na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy.

 

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ DOKUMENT

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

POBIERZ DOKUMENT

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie