Edukacja ekologiczna na Śląsku

Opublikowano: 10 maja 2018

Województwo śląskie może poszczycić się bogatą ofertą edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej. Najwięcej ośrodków zajmujących się propagowaniem ekologii znajduje się oczywiście w Katowicach, jednak warto pochylić się także nad innymi propozycjami, które są równie ciekawe i inspirujące.

  • Warsztaty

Najlepsze efekty w nauczaniu dzieci uzyskujemy poprzez doświadczenie, dlatego warsztaty stacjonarne oraz terenowe pozwalają na szybkie osiągnięcie zamierzonych celów. Szeroka gama dostępnych możliwości obejmuje teren całego województwa. Na szczególną uwagę zasługują warsztaty pod hasłem „Rady na odpady” realizowane m.in. przez Multicentrum „Zodiak (Częstochowa) oraz Ośrodki edukacyjne Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie, Rudach czy Żywcu. Dobrze przygotowaną ofertę warsztatów edukacyjnych posiada również Soblówka, która oferuje warsztaty terenowe o różnych tematykach np. „Eko-Szkoła” czy „Chronię Środowisko”. Na chwilę uwagi zasługuje także Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie oraz Radzionkowie, w którego bogatej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie.

  • O ekologii inaczej

Nauczania o postawach proekologicznych podejmują się także inne instytucje, których zaangażowanie w edukację jest mniej oczywiste. Dobrymi przykładami są Międzygminny Zakład Kompleksowego Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Tychach czy Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku – Białej. Udając się na wizytę w te miejsca mamy szansę dowiedzieć się co dzieje się z odpadami, które tam trafiają albo na czym polega recykling. Ciekawym rozwiązaniem są także bytomskie zajęcia biblioteczne „Ekologiczne ekspresje”. Natomiast dla zainteresowanych edukacją środowiskową całej rodziny świetną propozycją będzie Festiwal EKODZIEŁO organizowany przez Klub Gaja w Wilkowicach. W ofercie przygotowanej przez Stowarzyszenie Niezależna Grupa Popularyzatorów Nauki EKSPERYMENTATORZY z Katowic znajdziemy z kolei odpowiedzi na pytania jak „działa” nasza planeta i jak możemy ją efektywnie chronić.

  • Propozycje lokalne

W działania propagujące edukację ekologiczną na terenie powiatu zawierciańskiego angażują się m.in. Referat Gospodarki Komunalnej w Zawierciu, Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Kroczycach oraz Ośrodek Edukacyjno-Naukowy ZPKWŚ w Smoleniu. W ich ofertach można znaleźć różnorodne pomysły na ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dla przykładu Referat Gospodarki Komunalnej organizuje liczne konkursy, Ekologiczny Pokaz Mody Przedszkolaka, czy Akcję „Czysta Gmina”. Z kolei CDPiKJ w Podlesicach oraz Ośrodek Edukacyjno-Naukowy w Smoleniu przeprowadzają zajęcia warsztatowe z zakresu ekologii i zasadności dbania o naszą planetę. Uwagę przykuwa także Międzynarodowe Miasteczko Edukacji Ekologicznej w Podlesicach, które organizowane jest przez Stowarzyszenie ZZPŻ. Rokrocznie od 1991r. odwiedza je około 100 grup ciekawych świata dzieci.

Artykuł powstał w ramach realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych zadania publicznego pn. „Ekologia w oczach dziecka III” współfinansowanego przez Gminę Zawiercie w ramach wspierania realizacji zadania publicznego w zakresie Działań edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób dorosłych na terenie Gminy Zawiercie propagujące zasady utrzymania czystości i porządku. 

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie