Nowoczesne technologie – z czym to się je?

Opublikowano: 29 marca 2022

Rozwój technologiczny jeszcze nigdy nie był tak szybki jak w XXI wieku. Każdego dnia spotykamy się z różnego rodzaju innowacjami, nowinkami technologicznymi, ulepszeniami i nowymi w tym zakresie rozwiązaniami.

Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach programu „Generacja 6.0”, IV edycja organizowanego przez Fundację BGK, realizuje projekt pn. „Nowe technologie bez tajemnic”. W ramach działania seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz Klubu Seniora „Semafor” wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych nowym technologiom.

Wskazuje się, iż za nowinki technologiczne uważa się rozwiązania, które zostały wprowadzone nie później niż 5 lat temu. Często wydaje się, iż obsługa nowoczesnych urządzeń, programów czy aplikacji to skomplikowane i czasochłonne zajęcie. Jednak, dzięki partycypacji w szkoleniu, seniorzy przekonali się, że nowe technologie mogą być nie tylko łatwe, ale i przyjemne w obsłudze.

W ramach warsztatów uczestnicy m.in. poznali:

– metodę bezpłatnego potwierdzania tożsamości – profil zaufany;

– zasady funkcjonowania i przeznaczenie Internetowego Konta Pacjenta;

– sposób użytkowania aplikacji mObywatel.

Aplikacja mObywatel jest darmowym i łatwym sposobem umożliwiającym okazywanie oraz potwierdzanie swoich danych w życiu realnym. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się e państwowych rejestrach, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, itd. Z aplikacji nie można jednak skorzystać, jeśli użytkownik nie posiada dostępu do Internetu lub prawo wymaga okazania dowodu osobistego bądź paszportu, np. u notariusza czy też w banku.

„Nowe technologie, w tym różnego rodzaju aplikacje to szansa na to, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. W przypadku aplikacji mObywatel dane są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem w telefonie, a to gwarantuje ich bezpieczeństwo. Aplikacja jest przydatna zwłaszcza w takich miejscach jak przychodnie, sklepy, hotele, a także umożliwia odbieranie przesyłek poleconych na poczcie” – mówi Michalina Smaga, prowadząca zajęcia z zakresu nowych technologii.

Uczestnicy projektu założyli również internetowe konta Gmail oraz poznali możliwości i sposób korzystania z Dysku Google. Seniorzy z Łaz zgłębili wiele informacji, nowych wiadomości, nieodkrytych dotychczas obszarów wiedzy. Dzięki temu nowe technologie nie są już dla nich egzotycznym, nieznanym daniem, ale stają się jedną z ulubionych potraw.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie