Zainteresowania, które rozwijają
Bez względu na rodzaj pasji czy hobby w życiu, ważne jest, aby spełniać się w obszarach, których dotyczą. Istnieją jednak takie rodzaje zainteresowań, które szczególnie rozwijają i dają możliwość lepszego zrozumienia świata, sposobu w jaki funkcjonuje, a tym samym – lepszego poznania samych siebie.
Centrum Inicjatyw Lokalnych realizując projekt pn. „Get to know yourself” w ramach akredytacji w dziedzinie młodzieży, dąży do tego, aby poprzez udział w mobilności uczestnicy z Polski i Litwy mogli rozwijać swoje pasje i dzielić się nimi między sobą, a przez to oddziaływać na społeczność lokalną i międzynarodową. Dlatego też w ostatnim czasie uczestnicy wspólnie zorganizowali w Krakowie grę miejską, która pozwoliła im skupić się nie tylko na budowaniu wzajemnych relacji, ale także wyznaczaniu kierunku działań, w którym chcieliby podążyć poprzez realizowanie własnych zainteresowań. Jednym z obszarów zainteresowań młodych Europejczyków jest zgłębianie historii stanowiącej źródło wiedzy o minionych czasach i pozwalającej lepiej zrozumieć współczesny obraz świata. Dla uczestników projektu niezwykle ważnym wydarzeniem była zatem wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, które zostało utworzone już w 1947 roku w wyniku starań byłych więźniów obozu w celu zachowania pozostałości po nazistowskim obozie zagłady. Zwiedzanie Muzeum było dla młodzieży bardzo emocjonującym, ale jednocześnie ważnym i pouczającym doświadczeniem, które pobudziło ją do refleksji i zadumy.
Kolejnym obszarem, który może wydawać się mało popularną formą zainteresowań wśród młodych ludzi, ale który zajmuje umysły niektórych uczestników projektu „Get to know yourself” jest geologia. Wskazuje się, iż geologia jako nauka o Ziemi ma charakter wieloaspektowy i zajmuje się m.in. budową, historią, własnościami oraz zachodzącymi procesami na powierzchni i wewnątrz Ziemi. Świetnym sposobem na zwiększenie wiedzy w tym zakresie oraz dzieleniem się taką formą zainteresowań była wizyta w Kopalni Soli „Wieliczka”. Kopalnia wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i posiada unikatową, niespotykaną w innych miejscach na świecie budowę geologiczną. Niezwykły podziemny krajobraz kopalni jest wynikiem silnych ruchów górotwórczych związanych z wypiętrzaniem się Karpat, które nastąpiły po osadzeniu się soli kamiennych. Aktywność tektoniczna Karpat doprowadziła do pofałdowania solnych warstw, odkucia od podłoża i przesunięcia ich co najmniej kilkanaście kilometrów na północ. W efekcie sole zostały wydźwignięte ku powierzchni, co umożliwiło ich wczesne odkrycie i eksploatację.
Nie można zaprzeczyć faktowi, że jednym z bardziej rozwijających społecznie i intelektualnie hobby jest nauka języków obcych. To właśnie ten aspekt stanowi jeden z ważniejszych motywatorów dla młodzieży do partycypacji w międzynarodowych projektach. Wielu z uczestników projektu „Get to know yourself” rozwija się właśnie w tych obszarach, a wśród nich znajdują się m.in. pasjonaci języka angielskiego, włoskiego, czeskiego czy norweskiego.
W ostatnim czasie polsko-litewski team skupił się na tym, aby wszystkie wspólne warsztaty i spotkania skupiające się wokół dzielenia się własnymi zainteresowaniami i inspirowaniem się pasjami innych, przełożyć na biuletyn, który pomoże innym młodym Europejczykom odnaleźć pasję w życiu. Jesteśmy ciekawi efektów!