Pszczyna jakiej nie znamy

Opublikowano: 11 października 2020

Wokół nas wciąż jest wiele miejsc do odkrycia. Poznanie historii regionu powinno stanowić wstęp do dalszego podróżowania, poznawania obyczajów i kultur innych zakątków Polski oraz świata.

W dniu 06.11.2020 r. Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach zadania pn. „Aktywniejsi z każdym dniem – działania na rzecz osób niepełnosprawnych”, zorganizowało wycieczkę regionalną do Pszczyny.

Uczestnikami ww. zadania są osoby niepełnosprawne, dla których szczególnie ważna jest integracja społeczna, ciągłe zdobywanie wiedzy, podnoszenie swoich umiejętności oraz obcowanie z kulturą.

Zamek w Pszczynie jest dawną rezydencją magnacką, która powstała w miejscu obronnego zamku gotyckiego z początku XV wieku. Wraz z zabytkowym parkiem krajobrazowym w stylu angielskiem tworzy zespół pałacowo-parkowy. W 1946 obiekt zmieniono na muzeum, obecnie działające pod nazwą Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

W zamku w Pszczynie zachowało się oryginalne wyposażenie oraz meble, co sprawia, że jest on obecnie jednym z najcenniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej w Polsce.

Osoby biorące udział w zadaniu, miały okazję zwiedzić zamek, poznać dziedzictwo kulturowe regionu, wzmocnić swoje kompetencje społeczne oraz interpersonalne. Pszczyna okazała się ciekawym punktem na mapie naszej najbliższej okolicy: pełnym historii, magii i dobrej energii.

Zadanie jest dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie