Polsko – Włoska wymiana młodzieży właśnie trwa
Dziewięć dni, mnóstwo aktywności, wzajemna nauka, wspólne spędzanie czasu, wymiana doświadczeń, nauka języka obcego. Tak w wielkim skrócie można opisać projekt „Polsko – Włoska integracja”, w ramach którego trwa obecnie w Zawierciu wymiana młodzieży z Polski i Włoch. Projekt jest realizowany przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy młodych osób na temat krajów europejskich uczestniczących w projekcie, wiedzy o ich kulturze, tradycji i obyczajach. Projekt jest finansowany z programu Erasmus + Akcja 1. Mobilność edukacyjna. Wymiany młodzieżowe.
W projekcie biorą udział dwie grupy składający się z 28 osób. Pierwszą stanowią uczniowie, mieszkańcy naszego powiatu. Drugą – grupa uczniów, która przyleciała do nas z Bolonii. Obie grupy wspiera dwóch nauczycieli – liderów. Grupy od zeszłej niedzieli mieszkają wspólnie w pensjonacie, realizując codziennie nowe zadania i aktywności. Za nimi warsztaty integracyjne, spacer po okolicy, zwiedzanie Zamku w Ogrodzieńcu, wspólne przygotowywanie naszego polskiego specjału – pierogów, wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w II Liceum Ogólnokształcącym im. Heleny Malczewskiej w Zawierciu.
W przeciągu następnych dni młodzież weźmie udział we wspólnych warsztatach tańca irlandzkiego, warsztatach zumby, Koncercie Noworocznym w Kroczycach, warsztatach z rękodzieła, warsztatach wypiekania pizzy oraz warsztatach kulturowych. Grupa spędzi także aktywnie czas w Parku Wodnym Jura w Łazach i pozna Kraków podczas całodniowej wycieczki. Na zakończenie spotka się z Burmistrzem Miasta i Gminy Ogrodzieniec – Anną Pilarczyk-Sprychą, prezesem Zawierciańskiego Forum Pracodawców – Krzysztofem Peroniem i prezesem Centrum Inicjatyw Lokalnych – Pawłem Abuckim. Powstanie także biuletyn, który przygotują wspólnie uczestnicy wymiany.
Wymiana młodzieżowa jest niezwykle cennym doświadczeniem, umożliwia młodym ludziom przełamanie bariery związanej z używaniem języka angielskiego i pozwala rozwinąć umiejętności w tym zakresie. Poza tym grupy poprzez wspólne obcowanie, codzienne rozmowy i aktywności zwiększają wiedzę o swoich krajach, poznają wzajemną kulturę, zwyczaje, styl życia oraz wartości. Stają się bardziej otwarci, kreatywni oraz samodzielni. Nawiązane kontakty międzynarodowe może przerodzą się w przyjaźnie, a na pewno wzbogacą życie polsko – włoskiej grupy. Zaangażowanie grupy w zaplanowane działania pozwala wzmocnić ich swoje poczucie własne wartości, co przełoży się na zwiększenie działalności w życiu społecznym swojego otoczenia czy szkoły.
Czas leci szybko. W przyszły wtorek młodzież włoska wróci do swoich domów, a grupa polska do swoich codziennych, szkolnych obowiązków. Pozostaną wspaniałe wspomnienia, niezapomniane chwile i zdobyte bezcenne umiejętności, które zaprocentują w życiu tych ciekawych świata, młodych ludzi.