Nowe technologie dla każdego

Opublikowano: 22 maja 2019

Świat się zmienia i żeby dobrze w nim prosperować, musimy te zmiany zaakceptować i zrozumieć. W dzisiejszych czasach, funkcjonowanie organizacji nie może już ograniczać się tylko do tradycyjnych technologii i utartych ścieżek. I choć to rzeczywistość realna wciąż jest – i miejmy nadzieję – nadal będzie najważniejsza, to nie możemy całkiem zapominać o tej wirtualnej.

Umiejętne zarządzanie nowymi mediami może przynieść zaskakujące rezultaty i znacznie powiększyć grono odbiorców, dlatego tak ważne jest szkolenie kadr w tym kierunku. Szczególnie, jeśli chodzi o organizacje składające się z osób w sile wieku, dla których nowe technologie nie są środowiskiem naturalnym, tak jak dla dzisiejszych nastolatków.

Odpowiedzią na te potrzeby było zorganizowane we współpracy trzech podmiotów (Fundacji Centrum Inicjatyw Lokalnych, Zawierciańskiego Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach) szkolenie „Aktywny cyber-senior”. Jak sugeruje sam tytuł, chodzi o to aby senior stał się cyber – czyli był obecny w internecie, a jak już jest obecny, to powinien także wiedzieć jak nie pozostać tylko biernym obserwatorem.

Uczestnicy kursu udoskonalili swoje umiejętności związane z technologiami komunikacyjno-informacyjnymi. Brzmi to nieco zawile, ale w istocie chodzi o to, żeby wiedzieć co, z czym, jak i gdzie się „je”. W internecie oczywiście, a przede wszystkim w mediach społecznościowych, które swoje istnieje opierają na nowych technologiach. Facebook, Youtube, Twitter, LinkedIn, Instagram, Tumblr, Pinterest – to nazwy, z którymi (w niektórych przypadkach po raz pierwszy) spotkali się uczestnicy kursu. A w praktyce to właśnie najpopularniejsze serwisy społecznościowe. Kursanci nie tylko poznali ich nazwy, ale i bardzo różną specyfikę poszczególnych portali, które łączy jeden wspólny mianownik, jakim jest internetowa społeczność.

W przystępnie podany sposób, dowiedzieli się jak wzmocnić swoją pozycję na Facebooku oraz jak zaprojektować stronę lub grupę w tym serwisie. Poznali podstawy zarządzania treścią na Twitterze. Nauczyli się jak stworzyć tablicę edukacyjną na portalu Pinterest, jak korzystać z możliwości Instagrama, a także jak stworzyć wideo w programie Magisto lub iMove, a następnie umieścić je na swoim kanale Youtube. Regularne korzystanie choćby z niektórych poznanych na kursie serwisów, to dla seniorów szansa na wejście w całkiem nowy wymiar komunikacji w internecie.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie