Kreatywność, edukacja i kultura

Opublikowano: 29 lipca 2024

W ramach wymiany młodzieżowej „Body Positive, bo to, co czujesz jest ważne!” uczestnicy z Polski i Ukrainy nie tylko pracują nad akceptacją własnego ciała, ale także angażują się w kreatywne zadania oraz odkrywają polską kulturę. Każdy nowy dzień wymiany dostarcza im nowych możliwości rozwoju oraz wyzwań.

Jednym z kluczowych elementów projektu były warsztaty filmowe, które odbyły się piątego dnia wymiany. Pod okiem doświadczonego reżysera młodzież miała okazję zapoznać się z tajnikami sztuki filmowej. Warsztaty zostały podzielone na część teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej reżyser omówił zasady kompozycji kadru, techniki nagrywania oraz typowe błędy popełniane przez początkujących aktorów i scenarzystów. Następnie uczestnicy przystąpili do tworzenia scenariuszy filmów promujących ideę body positive. W części praktycznej młodzi twórcy realizowali swoje pomysły, nagrywając filmy pod okiem reżysera, który na bieżąco udzielał im cennych wskazówek.

Warsztaty poświęcone zdrowiu psychicznemu i zaburzeniom odżywiania stanowiły równie istotny element programu wymiany. Warsztaty prowadziła Beata Skwara z Centrum Profilaktyki Zdrowia. Uczestnicy zgłębiali problematykę zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja i bulimia, poznali kryteria diagnozy oraz sposoby szukania pomocy.

Kolejnego dnia wymiany uczestnicy mieli wyjątkową okazję zanurzyć się w polskiej kulturze poprzez zwiedzanie Krakowa, jednego z najstarszych i najbardziej zabytkowych miast w Polsce. Zwiedzanie Krakowa nie tylko wzbogaciło uczestników o nowe doświadczenia kulturalne, ale także pozwoliło im na chwilę odpoczynku po intensywnych warsztatach.

Ostatnie dni wymiany to czas na poruszanie ważnych tematów. Warsztaty poświęcone dyskryminacji, odbyły się siódmego dnia projektu. Dyskryminacja ze względu na wygląd zewnętrzny jest problemem o którym mówi się coraz głośniej. Wpływa ona zarówno na życie prywatne jak i zawodowe ludzi. Na przykład, badacz Cherea Hammer udowodnił, że atrakcyjność fizyczna wpływa na wyniki zatrudnienia.  Podczas warsztatu uczestnicy wymiany wypracowali działania mające na celu przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wygląd. Pracując w grupach, tworzyli definicje dyskryminacji oraz analizowali metody jej rozpoznawania i interweniowania. Warszaty także mieli część praktyczną, a mianowicie interaktywną symulację, która pozwoliła młodzieży na głębsze zrozumienie, jak trudne i bolesne mogą być sytuacje dyskryminacji i wykluczenia. Zmuszeni do wcielenia się w role zarówno osób dyskryminujących, jak i dyskryminowanych, młodzi ludzie mieli okazję zastanowić się nad konsekwencjami swoich działań i nad tym, jak przeciwdziałać takim zjawiskom w codziennym życiu. Warsztaty przyczyniły się do kształtowania postaw tolerancji i otwartości okaz rozwoju kluczowych umiejętności takich jak komunikacja i empatia.

Młodzi Europejczycy mieli okazję odpocząć od intensywnych warsztatów, wybierając się na wycieczkę do Katowic. Uczestnicy zwiedzili najważniejsze miejsca Katowic w tym Rynek, Teatr Śląski, Strefę Kultury Katowic, oraz symbol miasta – Spodek. Ważnym punktem programu było Muzeum Śląskie. W muzeum uczestnicy zapoznali się z wystawami poświęconymi historii regionu. Czas wolny, który młodzież spędziła na samodzielnym zwiedzaniu, umożliwił im głębsze poznanie polskiej kultury Wycieczka przyczyniła się do podniesienia kompetencji międzykulturowych uczestników, poszerzając ich wiedzę na temat Polski i różnych kultur, a także wzmocniła motywację do aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijania osobistych pasji.

Ósmego dnia uczestnicy również zdobywali ważne umiejętności społeczne, osobiste oraz interpersonalne. Skupili się oni na tematyce asertywności, poznając zasady asertywnego zachowania oraz komunikacji bez przemocy. Gra „Find the Jackal”, inspirowana koncepcją Marshalla B. Rosenberga, umożliwiła uczestnikom rozwijanie umiejętności komunikowania swoich potrzeb w sposób, który nie rani innych.

W ramach wymiany odbył się również polsko-ukraiński wieczorek kulturowy, podczas którego zaprezentowano historię, tradycje, kuchnię oraz stroje narodowe obu krajów. To spotkanie przyczyniło się do wzrostu świadomości europejskiej, przełamywania barier kulturowych i wzrostu międzykulturowej świadomości. Uczestnicy zdobyli nową wiedzę na temat funkcjonowania swoich krajów, kultur oraz umiejętności językowe, które umożliwiły im lepszą komunikację.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie