Aktywny senior – podsumowanie

Opublikowano: 28 grudnia 2024

Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych, z siedzibą w Zawierciu, w okresie 01.09. – 31.12.2024 r., zrealizowała projekt pn. „Aktywny Senior”, w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Kwota dofinansowania wyniosła 54 445,00 zł.

Głównym celem projektu było zwiększenie zaangażowania i uczestnictwa seniorów w życiu społecznym i samoorganizacji członków organizacji działających na rzecz seniorów (głównie uniwersytetów trzeciego wieku, w skrócie UTW) z terenu powiatów zawierciańskiego, myszkowskiego i będzińskiego. Cele szczegółowe dotyczyły m.in. szeroko rozumianego wzrostu i rozwoju kompetencji merytorycznych, społecznych, osobistych oraz integracji, które są konieczne do aktywnego i pomyślnego zaangażowania na rzecz społeczności lokalnej. Do tego, jeden z celów szczegółowych koncentrował się na wzroście rozpoznawalności i zasięgu minimum 3 organizacji, które biorą udział w projekcie.

 

 

Projekt skierowany był do min. 36 osób, kobiet i mężczyzn, w wieku 60+, działających w organizacjach pozarządowych wspierających seniorów, głównie UTW z terenu wyżej wskazanych powiatów, a także do samych tych organizacji. Wzięło w nim udział 37 osób oraz cztery uniwersytety trzeciego wieku, to jest Koziegłowski UTW, UTW w Zawierciu, UTW w Siewierzu i UTW w Łazach.

Wskazane wyżej cele zrealizowaliśmy, po pierwsze, poprzez organizację bezpłatnych szkoleń/ konsultacji z zakresu kompetencji TIK, szkoleń z zakresu zarządzania organizacją, w tym pisania projektów oraz warsztatów motywacyjno-integracyjnych i debaty podsumowującej. Po drugie – poprzez publikację i kolportaż biuletynów (biuletyn „Aktywny Senior”).Powyższe działania przyczyniły się zarówno do rozwoju kompetencji miękkich (takich jak np. kreatywność, komunikatywność, wyższy poziom motywacji), jak i kompetencji twardych (m.in. przedsiębiorczość, zarządzanie organizacją, pozyskiwanie dotacji, TIK) pośród liderów oraz członków organizacji biorących udział w projekcie. Niemniejsze znaczenie ma prezentacja profili organizacji, to jest czterech Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wzięły udział w projekcie. To dzięki tej prezentacji, a w szczegółach dzięki przedstawieniu działań związanych z tym, a także innymi, w tym europejskimi projektami, zwłaszcza edukacyjną mobilnością zagraniczną kadry zarządzającej i edukacyjnej UTW, przedsięwzięcie to stało się i może stać się w przyszłości, również motywacją
i inspiracją dla innych seniorów, organizacji senioralnych do ciągłego rozwoju. W dodatku, co bardzo istotne, rozwój ten może łączyć działania lokalne, krajowe i międzynarodowe. Wydaje się to być doskonałą zachętą dla ludzi w wieku emerytalnym, do wstąpienia np. w szeregi uniwersytetów trzeciego wieku, a tym samym do ciągłego doskonalenia się, odnajdywania swoich pasji, poszerzania horyzontów.

Ogromne znaczenie miała także realizacja przedsięwzięcia „Aktywny Senior” dla Fundacji Centrum Inicjatyw Lokalnych. To kolejne wspaniałe doświadczenie, dzięki któremu wzbogacił się warsztat metod i narzędzi pracy Fundacji, który zwiększył potencjał do realizacji kolejnych przedsięwzięć, w tym tych na rzecz seniorów. Nie można nie wspomnieć o tym, że każde tego typu działanie jest komunikatem dla społeczności lokalnej, że warto podejmować takie przedsięwzięcia, a grupa osób 60+ zasługuje na szczególną uwagę.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie