Kolorowanie, pisanie i czytanie – wiele twarzy ekologii!

Opublikowano: 9 lipca 2022

W ramach zadania pn. „Twórcza odsłona ekologii” realizowanego przez Fundację Centrum Inicjatyw Lokalnych współfinansowanego ze środków Gminy Zawiercie, powstała niezwykła kolorowanka, która zawiera w sobie twórczość najmłodszych mieszkańców Zawiercia.

Uczniowie z zawierciańskich szkół podstawowych stworzyli wspaniałe wierszyki i rymowanki traktujące o ekologii, które znalazły się w kolorowance. Dzięki temu możliwe jest nie tylko poznanie zasad proekologicznego działania, ale również kształtowanie wrażliwości w tym zakresie. Publikacja zawiera różne obrazki uczące dzieci w jaki sposób można dbać o środowisko naturalne, a jakie działania mogą negatywnie wpływać na otaczający je świat. Kolorowanki trafiły do przedszkoli i szkół podstawowych z Zawiercia, a także dostępne są w naszym biurze przy ul. Polskiej 14 B.

A Ty jak często zadajesz sobie pytanie: co mogę zrobić dla otaczającego mnie środowiska naturalnego? czy oszczędzanie wody jest wystarczające? czy segregowanie śmieci rozwiązuje sprawę? Pamiętaj, że nawet najmniejsze działanie na rzecz środowiska naturalnego ma znaczenie! Poniżej przedstawiamy garść porad, które możesz wprowadzić do swojego życia, by otaczający Cię świat stał się zdrowszy, lepszy i piękniejszy:

1. Ogranicz zużycie prądu
80% prądu powstaje ze spalania węgla. Dobre zwyczaje jak stosowanie żarówek energooszczędnych, wyłączanie z kontaktu nieużywanych urządzeń, pozwala minimalizować emisję tlenków węgla, siarki, azotu, węglowodorów, które są szkodliwe dla środowiska.

2. Oszczędzaj wodę
Pamiętaj o dokręcaniu kurków z wodą, zamiast kąpieli wybieraj prysznic, zakręcaj kran podczas szczotkowania zębów. Możesz również zbierać deszczówkę i podlewać nią ogrodowe kwiaty.

3. Nie kupuj jednorazowych opakowań i plastikowych reklamówek
Wybieraj produkty na wagę zamiast zapakowanych, a idąc na zakupy zabieraj ze sobą torbę wielokrotnego użytku.

4. Daj drugie życie starym meblom i ubraniom
Dzięki przerabianiu starych mebli oraz ubrań można zminimalizować ilość wytwarzanych odpadów.

5. Segreguj śmieci
Dzięki recyklingowi surowce wracają do użycia, obniżają się także koszty związane z wysypiskami śmieci.

6. Ogranicz spożywanie mięsa
Aby wyprodukować 1 kg wołowiny potrzebne jest aż 14 500 litrów wody, a rocznie hoduje się oraz zabija około 40 miliardów zwierząt, których odchody skażają środowisko naturalne.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie