Zintegrowani dla bezpieczeństwa – wprowadzenie do projektu „Safe in Europe”
Handel ludźmi stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń współczesnej Europy i jest uznawany za współczesną formę niewolnictwa. Jest trzecim pod względem wielkości dochodów nielegalnym biznesem, tuż po handlu bronią i narkotykami i według szacunków UNODC i generuje roczny dochód w wysokości 32 mld dolarów. Ofiary tego procederu są wykorzystywane do przymusowej pracy, prostytucji, nielegalnych adopcji oraz handlu organami. Według danych Parlamentu Europejskiego każdego roku cztery miliony osób pada ofiarą handlu ludźmi, a 65% z nich pochodzi z krajów Unii Europejskiej. Polska jest krajem pochodzenia, tranzytu oraz docelowym dla ofiar tego procederu, natomiast Rumunia od lat przoduje w statystykach dotyczących handlu dziećmi i niechcianych adopcji. Szczególnie niepokojące jest to, że problem ten nasilił się w ostatnich latach, zwłaszcza w kontekście konfliktów zbrojnych i rosnącej migracji.
W odpowiedzi na te alarmujące dane Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Asociatia CPDIS z Rumunii realizują projekt pn. „Bezpieczni w Europie” („Safe in Europe”) w ramach programu Erasmus+, który powstał z inicjatywy młodzieży. Jego celem jest podniesienie świadomości młodzieży na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi oraz wyposażenie ich w narzędzia pozwalające rozpoznać i unikać sytuacji ryzykownych. Projekt trwa dziewięć dni i ma na celu nie tylko integrację uczestników z Polski i Rumunii, ale przede wszystkim wyposażenie ich w konkretne narzędzia i umiejętności pozwalające skutecznie rozpoznawać oraz przeciwdziałać zagrożeniom związanym z handlem ludźmi.
Pierwszy dzień wymiany upłynął pod znakiem integracji oraz budowania wzajemnego zaufania między uczestnikami. Młodzież wzięła udział w grach integracyjnych, które pomogły przełamać lody i lepiej się poznać. Następnie wspólnie opracowali kontrakt określający zasady obowiązujące podczas wymiany, podkreślając wartości takie jak szacunek, otwartość, punktualność. Ważnym elementem było także stworzenie mapy obaw i oczekiwań, co pozwoliło każdej osobie podzielić się swoimi wątpliwościami oraz oczekiwaniami związanymi z projektem.
Pierwszy dzień był dopiero wstępem do intensywnego programu wymiany. Przed uczestnikami debaty, warsztat z funkcjonariuszami policji, tworzenie materiałów edukacyjnych oraz przygotowanie kampanii społecznej. Wspólne działania pozwolą im zdobyć praktyczne umiejętności oraz zyskać głębsze zrozumienie problemu handlu ludźmi w Europie. Trzymamy kciuki za uczestników.