Zdrowa starość – zacznij od dziś!

Opublikowano: 9 lipca 2022


Na przestrzeni ostatnich lat obraz osoby starszej w społeczeństwie znacznie się zmienił. Jest to związane przede wszystkim ze wzrostem zaangażowania seniorów w życie społeczne, a także zwiększeniem poziomu ich wiedzy i świadomości w zakresie prowadzenia zdrowego, higienicznego trybu życia. Centrum Inicjatyw Lokalnych realizując zadanie pn. „Kongres Zdrowia Seniorów dla zdrowia fizycznego i psychicznego” współfinansowane ze środków Gminy Zawiercie edukuje osoby starsze poprzez udzielanie im wskazówek na temat tego, jakie działania mogą podejmować, aby długo cieszyć się zdrowiem i energią witalną.

Badania naukowe wskazują, iż na długowieczność oraz zdrowe starzenie się wpływają nie tylko geny, właściwe odżywianie się, aktywność fizyczna, ale także aktywność społeczna oraz relacje międzyludzkie. Poza tym naukowcy dowiedli, iż na długość i jakość życia osób starszych ma wpływ brak nałogów, zwłaszcza tytoniowego, a także podejmowanie rehabilitacji kardiologicznej, w związku z często występującymi w wieku starszym chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych zaleceń, które pozwolą seniorom cieszyć się zdrowiem, witalnością i energią:

1. Każdego dnia podejmuj dostosowaną do swoich możliwości aktywność fizyczną i umysłową.
2. Angażuj się w działalność społeczną, która jest dla Ciebie źródłem radości i satysfakcji.
3. Utrzymuj regularne kontakty rodzinne i towarzyskie.
4. Spożywaj regularnie posiłki (około 5-6 małych porcji co 3 godziny).
5. Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie, zwłaszcza wodę.
6. Ogranicz spożycie słodyczy, cukrów, soli, tłuszczów odzwierzęcych.
7. Jeżeli przyjmujesz lekarstwa, pamiętaj o tym, aby dokładnie czytać załączone do nich ulotki (mogą one wchodzić w niebezpieczne interakcje ze spożywanymi przez Ciebie pokarmami).
8. Nie zapominaj o tym, aby każdy dzień traktować jak nową przygodę – jeszcze wiele przed Tobą!

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie