Wycieczka do stolicy Polski

Opublikowano: 27 czerwca 2018

21 czerwca uczniowie Zespołu Szkół im. X. Dunikowskiego i Zespołu Szkół im. O. Langego w Zawierciu wyjechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Szlakiem historii Warszawy”, realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych. Zadanie jest współfinansowane przez Gminę Zawiercie w ramach wspierania realizacji zadania publicznego w zakresie Wspierania przedsięwzięć dla dzieci i młodzieży z zakresu turystyki z wykorzystaniem aktywnych form spędzania wolnego czasu.

Uczestnicy wyruszyli z Zawiercia tuż po godz. 6:00. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji. Wycieczka rozpoczęła się zwiedzeniem Zamku Królewskiego i przejściem Trasą Zamkową. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy Zniszczenie i odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie, sal parteru m.in. Galerii Lanckorońskich – Obrazy Rembrandta. Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. Następnie udali się do sal na I piętrze, takich jak Apartament Wielki i Królewski, Galeria Czterech Pór Roku, Sale Sejmowe, Pokoje Królewiczowskie – z obrazami Jana Matejki. Przewodnicy w interesujący sposób pomogli przybliżyć historię tego miejsca.

Po zwiedzaniu Zamku Królewskiego, wycieczka udała się do Sejmu RP. Uczestnicy wjazdu wysłuchali wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu, mieli możliwość wejścia do galerii Sali Posiedzeń Sejmu, w których odbywają się obrady. Dodatkowo zwiedzający mogli zapoznać się z wystawą znajdującą się w sali Wszechnicy Sejmowej.

Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze, zachęcającej do integracji. Pogoda dopisywała przez cały dzień.  Zadowoleni uczestnicy, tj. uczniowie i opiekunowie,  wrócili do Zawiercia dopiero w godzinach wieczornych.

 

 

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie