Refleksje i podsumowanie

Opublikowano: 26 listopada 2024

Projekt „Safe in Europe” realizowany przez Fundację Centrum Inicjatyw Lokalnych i partnera Asociatia CPDIS z Rumunii stworzył młodym ludziom przestrzeń do zdobywania nowych doświadczeń i rozwijania umiejętności. Ostatnie dni projektu były czasem podsumowań i refleksji nad wspólnie osiągniętymi rezultatami. Po tygodniu intensywnych warsztatów, dyskusji i działań na rzecz podnoszenia świadomości o handlu ludźmi uczestnicy mieli okazję spojrzeć na swoje doświadczenia i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami, przemyśleniami i refleksjami dotyczącymi przebiegu projektu. Młodzież podkreślała, jak ważna była dla nich możliwość wymiany doświadczeń, zdobycia praktycznych narzędzi do walki z handlem ludźmi oraz rozwijania kompetencji międzykulturowych.

Kolejnym istotnym elementem były warsztaty, podczas których uczestnicy przygotowywali prezentację podsumowującą projekt. Była to okazja do kreatywnego przedstawienia najważniejszych momentów wymiany, refleksji nad zdobytymi doświadczeniami oraz zaprezentowania efektów wspólnej pracy. Prezentacja stała się nie tylko dokumentacją wydarzeń, ale także inspiracją do dalszych działań w swoich krajach.

Poprzez udział w projekcie uczestnicy:

– Zwiększyli świadomość na temat problematyki handlu ludźmi i metod ochrony przed tym zjawiskiem;

– Rozwinęli umiejętności językowe (angielski, podstawy polskiego i rumuńskiego);

– Umocnili w sobie postawy równości, szacunku i uczciwości wobec drugiego człowieka, otwartości na innej kultury i narodowości;

-Wzmocnili kompetencje interpersonalne, społeczne i kulturowe;

– Nauczyli się komunikacji oraz pracy w grupie międzykulturowej;

– Podnieśli swoją wiedzy na temat krajów europejskich (kultury, obyczajów, tradycji, stylów życia i funkcjonowania) oraz wartości europejskich;

– Rozwinęli umiejętności cyfrowe poprzez tworzenie prezentacji multimedialnych, przewodnika oraz filmiku;

– Zwiększyli swoją motywację do działania na rzecz równości i społecznej integracji

-Wzmocnili poczucie własnej wartości oraz zdolność autoprezentacji;

-Przełamali bariery kulturowe i zwiększyli świadomość międzykulturową.

– Zwiększyli motywację do samorozwoju oraz udziału w kolejnych projektach mobilności

W ostatnim dniu mobilności uczestnicy otrzymali certyfikaty Youthpass, które potwierdzają zdobycie nowych kompetencji, zarówno w zakresie wiedzy o problemie handlu ludźmi, jak i umiejętności społecznych, komunikacyjnych i organizacyjnych. Wręczenie certyfikatów było symbolicznym zakończeniem wymiany, ale także podkreśleniem roli, jaką uczestnicy odegrali w realizacji projektu.

Choć projekt dobiegł końca, jego efekty będą widoczne jeszcze przez długi czas. Młodzież będzie kontynuować działania edukacyjne, szerząc wiedzę o handlu ludźmi i inspirując innych do walki o bezpieczniejszy świat.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za ich zaangażowanie!

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie