„Razem w Europie” – projekt o ekologii i tolerancji

Opublikowano: 15 lipca 2022

Wśród wielu kwestii, które poruszane są we współczesnym świecie, jednymi z ważniejszych wydają się zagadnienia związane z tolerancją oraz ekologią. Młodzi ludzie coraz częściej w świadomy sposób podchodzą do swojego codziennego życia, zauważają jak duże znaczenie dla środowiska naturalnego, drugiego człowieka i świata mają podejmowane przez nich decyzje i wybory.

Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych wraz z włoskim partnerem – Eco Intercultura South realizuje projekt pn. „Razem w Europie” w ramach Programu Erasmus+ Młodzież. Tematem przewodnim polsko-włoskiej mobilności jest ekologia oraz tolerancja. Młodzież z powiatu zawierciańskiego i Włoch przez dziewięć dni będzie wspólnie  mieszkać w Krakowie i pracować nad wzmacnianiem swoich kompetencji językowych, międzykulturowych, budowaniem i umacnianiem postawy tolerancji oraz otwartości.

Podczas warsztatów integracyjnych w pierwszym dniu mobilności, uczestnicy wypracowali zasady wspólnego gospodarowania, określili dążenia i cele, które chcą osiągnąć podczas wymiany. Zarówno dla polskiej jak i włoskiej grupy szczególnie ważne jest podejmowanie aktywności, dzięki którym możliwe jest uświadamianie społeczeństwu jak istotne są dbałość o środowisko naturalne oraz drugiego człowieka. Dlatego też podczas kolejnych zajęć młodzież zorganizowała debatę dotyczącą tolerancji i ekologii, skupiła się również na przygotowaniach do mini-eventu, który odbył się w PrzyStani Na Plaży – Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Polsko-włoski team wygłosił krótkie proekologiczne przemówienie dla mieszkańców Krakowa, zorganizował pokaz mody z materiałów z recyklingu i zachęcił zgormadzonych do tego, aby każdego dnia zwracali uwagę na to, jak podejmując niewielkie działania mogą przyczynić się do zmian planety na lepsze.

Fotorelacja z pierwszych dni mobilności pokazuje jak zaangażowani w działanie są młodzi ludzie z Polski i Włoch. Brawa dla uczestników!

Mobilność jest realizowana w okresie od 13.07.2022 do 21.07.2022 r.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie