Przekuć ideę w skuteczne działanie, czyli szkolenie z zakresu pisania projektów i rozwoju kompetencji liderskich

Opublikowano: 19 listopada 2021

Przygotowywanie, realizowanie oraz rozliczanie projektów nie jest proste. Doskonale wiedzą o tym osoby, które zajmują się tą tematyką zawodowo, biorą udział w konkursach na realizację projektów o charakterze dobra wspólnego, rozwoju lokalnej społeczności i innych. Przygotowanie dobrego projektu wymaga również wcześniejszego zbadania potrzeb danej grupy społecznej i określenia problemu.

Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych realizując zadanie pn. „Aktywność na wagę złota” w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 zorganizowała szkolenia dla uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu zawierciańskiego. Młodzież z II LO im. H. Malczewskiej w Zawierciu oraz z Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego w Zawierciu, miała okazję przekonać się jak „od kuchni” wygląda przygotowywanie projektów oraz jak przebiega proces ubiegania się o dotację na ich realizację.

Szkolenia, które odbyły się w dniach 15-17.11.2021 obejmowały swoją tematyką takie zagadnienia jak:

  • pozyskiwanie i rozliczanie dotacji oraz realizacja projektów; przedstawiono logikę projektową: rozpoznawanie problemu, definiowanie celu, wskaźników projektowych, tworzenie budżetu i harmonogramu;
  • specyfika konkursów na powierzenie wykonania zadań publicznych organizowanych przez różne podmioty;
  • realizacja i rozliczanie projektów; sposób przygotowywania dokumentów projektowych, zamieszczanie logotypów, przygotowywanie dokumentów rekrutacyjnych; opisywanie dokumentów finansowych, promocja projektu;
  • animacja społeczna: rola i zadanie animatorów w środowisku lokalnym, kompetencje animatorów, przykłady dobrych praktyk.

Poprzez udział w szkoleniu, uczniowie zwiększyli swoją wiedzę na temat przygotowywania projektów organizowanych przez różne podmioty, sposobu ich realizowania oraz rozliczania. Młodzież nauczyła się jak współpracować ze sobą podczas tworzenia projektu, jak komunikować się i negocjować w pracy zespołowej. Z pewnością zdobyte wiedza i umiejętności pozwolą im na przygotowanie w najbliższym czasie lokalnych inicjatyw młodzieżowych.

 

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie