Interaktywność w sile wieku

Opublikowano: 14 marca 2019

Świat oferuje wiele możliwości ludziom w każdym wieku. Współcześni seniorzy świadomie i chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach społecznych, zdobywają wiedzę, korzystają ze zdobytych już doświadczeń i nabywają nowe.

Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych, Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łazach w ramach Programu Erasmus + Mobilność edukacyjna zrealizowali projekt pn. „Aktywny cyber-senior”.

Dwie tury słuchaczy z Zawiercia i Łaz oraz pracownicy FCIL spędzili 7 dni na terenie niezwykłej Teneryfy. Mobilności odbyły się w terminach 26.11 – 02.12.2018 oraz 04.03. – 10.03.2019. W ramach projektu uczestnicy odbyli kurs z zakresu wykorzystywania nowych technologii i mediów społecznościowych, podnieśli swoje kompetencje społeczne, językowe oraz kulturowe.

Partnerem projektu był IFOM – włoska firma organizująca kursy doskonalenia zawodowego i szkolenia dla różnych grup wiekowych, nauczycieli i szkoleniowców. Zajęcia komputerowe prowadzili Francesco Tarantino i Giulia Zambon, zapoznając seniorów z obsługą między innymi takich programów jak Photo Grid, czy Magisto. Uczestnicy dowiedzieli się, jak tworzyć blog internetowy, edytować zdjęcia, tworzyć kolaże. Kurs zwracał również uwagę na to, jak być aktywnym w Internecie, aby ze swoimi treściami dotrzeć do wielu odbiorców.

Teneryfa każdego dnia zachwycała – otwartością mieszkańców, barwnym korowodem podczas karnawału, smakami, krajobrazem. Międzynarodowa mobilność pozwoliła uczestnikom zdobyć nie tylko umiejętności w zakresie poruszania się w mediach społecznościowych, ale przyczyniła się do ich całościowego rozwoju. Mieli okazję, aby sprawdzić swoje umiejętności językowe i nabyć nowe kompetencje społeczne. „Aktywny cyber-senior” jest multizadaniowy i bez obaw odnajdzie się w każdym świecie – lokalnym, międzynarodowym, Internetowym. Tacy są nestorzy z naszego powiatu!

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie