Rowerem przez Jurę Krakowsko-Częstochowską

Published On: 16 October 2023

 

Jura Krakowsko-Częstochowska obfituje w liczne szlaki piesze i rowerowe. Stanowią one udogodnienie dla wszystkich osób znajdujących przyjemność w aktywnym spędzaniu czasu wolnego, zarówno dla amatorów jak i dla profesjonalistów. Unikatowe okoliczności przyrody naszego regionu przyciągają bowiem nie tylko lokalnych turystów, ale i osoby z innych części Polski, jak również z zagranicy.

Szlaki rowerowe pozwalają turystom na relatywnie szybkie i jednocześnie powierzchniowo całościowe zwiedzenie terenu Jury. Do najbardziej znanych szlaków rowerowych zalicza się bowiem m.in. Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, który ma około 184 km i łączy Kraków z Częstochową, czyli oba krańce pasma Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak ten przechodzi tym samym od województwa śląskiego do małopolskiego. Trasa wiedzie przez Częstochowę – Olsztyn – Złoty Potok – Żarki – Mirów – Bobolice – Podlesice – Morsko – Podzamcze – Bydlin – Rabsztyn – Paczółtowice – Tenczynek – Kraków.

Oprócz długodystansowych szlaków rowerowych na Jurze znajdują się również krótsze trasy, które pozwalają na połączenie aktywnego wypoczynku z historycznymi walorami umożliwiającymi poznanie dziejów naszego regionu. Mowa tu o liczącej około 34 km trasie rowerowej z Zawiercia przez Ogrodzieniec do Podzamcza, gdzie na najwyższym wzniesieniu Jury, Górze Janowskiego (515,5m n.p.m.) znajdują się ruiny zamku wzniesionego w XIV wieku. Trasa prowadzi przez drogi o niskim natężeniu ruchu, lub przez las, co wiąże się z podróżowaniem po niejednokrotnie krętych, piaszczystych i kamienistych ścieżkach. Ten pozorny dyskomfort nie redukuje jednak przyjemności związanej z odbywaniem wycieczki rowerowej. Środowisko leśne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej pozwala bowiem na wytchnienie osobom podróżującym, dzięki czemu mogą oni zaznać relaksu wdychając świeże powietrze i podziwiając niezwykłe okoliczności przyrodnicze naszego regionu.

 

Piotr Jarosz

 

 

 

 

 

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie