Międzynarodowa mobilność – Polska
Działania turystyczno-sportowe to doskonała forma rozrywki i nauki dla młodych ludzi, szczególnie tych z mniejszymi szansami. Wycieczki piesze, rajdy, czy zawody sportowe pozwalają młodzieży nie tylko na aktywność fizyczną, ale także na poznanie nowych miejsc, kultur i rozwijanie swoich zainteresowań. Młodzi ludzie zmagający się z wykluczeniem społecznym, mają dzięki takim zajęciom szansę na nawiązanie nowych relacji i poczucie przynależności do grupy. Harcerstwo jest jedną z wartościowych form wsparcia dla młodzieży z mniejszymi szansami, ponieważ opiera się na wspólnocie, samodyscyplinie i rozwijaniu wielu umiejętności. Aktywności harcerskie obejmują szeroki wachlarz działań, które pomagają młodym ludziom nie tylko w fizycznym, ale również emocjonalnym i społecznym rozwoju. W ramach harcerstwa młodzież uczy się podejmowania odpowiedzialności, współpracy w grupie i zarządzania czasem, co jest nieocenione w dalszym życiu.
W ramach projektu „Aktywność fizyczna jako sposób wspierania dobrostanu fizycznego i psychicznego młodzieży – wymiana dobrych praktyk”, Partnerstwa na małą skalę w dziedzinie młodzieży, przedstawiciele organizacji partnerskich: Centrum Inicjatyw Lokalnych, Draculino Trinec i The Starry Start of Talents Foundation, skupili się na wypracowaniu dobrych praktyk na rzecz młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki sportowej i harcerstwa podczas mobilności w Polsce.
Mobilność została zrealizowana w okresie od 26.08.2024 do 30.08.2024 (+ 2 dni podróży) i dotyczyła m.in. takich zagadnień jak:
- sposoby angażowania młodzieży z krajów UE do partycypacji w życiu sportowym swoich krajów i krajów UE;
- sposoby angażowania młodzieży z mniejszymi szansami do partycypacji w życiu sportowym swoich krajów i krajów UE;
- organizacja działań turystyczno-sportowych, w tym harcerskich dla młodzieży jako forma alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego, kształtowania charakteru, samodyscypliny, angażowania się w kwestie sportowe i społeczne.
Działania turystyczno-sportowe oraz harcerstwo to efektywne i wartościowe formy aktywności, które organizacje mogą wykorzystać w pracy z młodzieżą z mniejszymi szansami. Oprócz rozwijania umiejętności fizycznych, młodzi ludzie uczą się samodyscypliny, odpowiedzialności, a także kształtują swój charakter i poczucie własnej wartości.
Uczestnicy działania otrzymali certyfikaty uczestnictwa przygotowane przez organizację przyjmującą: Centrum Inicjatyw Lokalnych, zwiększyli swoją wiedzę na temat motywu przewodniego mobilności, kompetencje kulturowe, językowe oraz społeczne.