Jura Krakowsko-Częstochowska – kraina pełna atrakcji

Published On: 14 August 2020

Krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej obfituje w liczne jaskinie, wapienne skały, zielone doliny, wyniosłe wzgórza i przejrzyste źródła krasowe. Ponadto na obszarze Jury znajduje się jedyna w Polsce pustynia – Pustynia Błędowska. Jura znana jest także ze swojej długiej i bogatej historii, o której przypominają liczne zamki, które tworzą Szlak Orlich Gniazd, i drewniane kościoły.

Do zamków leżących na trasie Szlaku Orlich Gniazd zalicza się: Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu, który jest jednym z największych zamków w Europie, Zamki w Mirowie i Bobolicach, „Bąkowiec” w Morsku, „Pilcza” w Smoleniu czy Zamek Olsztyn koło Częstochowy.

Perłą regionu jest Ojcowski Park Narodowy, którego historia sięga 1956 roku. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce. Jego ozdobą są unikatowe formacje skalne: Maczuga Herkulesa w pobliżu zamku w Pieskowej Skale i Igła Deotymy. Nieopodal znajdują się fascynujące jaskinie: Grota Łokietka i Jaskinia Ciemna.

Atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej są także drewniane kościoły znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej. Należą do nich m.in. kościół św. Marka w Rodakach, kościół św. Mikołaja i Wawrzyńca w Dłużcu, kaplica św. Józefa w Ojcowie (Kaplica „na wodzie”).

Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce, gdzie turyści mogą spędzić aktywny wypoczynek. Rozwinięta jest tu turystyka piesza, rowerowa, konna, wspinaczka, golf, bieganie. Przepiękne doliny (Bolechowicka, Kobylańska,  Będkowska, Kluczwody, Szklarki, Wodącej) jak i odosobnione skały (np. Pazurek II i Januszkowa Góra) rozrzucone na całym terenie Jury oferują tysiące dróg wspinaczkowych o różnych trudnościach i długości.

Zamki na trasie Szlaku Orlich Gniazd:

Podzamcze

Jednym z najpopularniejszych zamków Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest Ogrodzieniec, położony we wsi Podzamcze. Z dawnej świetności pozostały dzisiaj jedynie ruiny, które przyciągają jednak wielu turystów, a także amatorów pokazów rycerskich. Służył on również jako obiekt kręcenia zdjęć do wielu znanych filmów czy seriali, takich jak choćby „Janosik”.

Mirów

Jest to kolejny zamek, który powstał za panowania Kazimierza Wielkiego. Od czasów potopu szwedzkiego budowla stopniowo podupadała, a w ostatnich latach jego nowi właściciele stworzyli plany jego odbudowy, a następnie udostępnienia zwiedzającym. Ciekawostką jest fakt, że według legendy warownia ta, a także zamek w Bobolicach należały do dwóch braci bliźniaków. Dzisiaj obie budowle również należą do braci, którzy poprzez gruntowną przebudowę chcą im przywrócić dawny blask.

Bobolice

Jednym z piękniejszych zamków królewskich na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej jest warownia, która powstała na terenie Bobolic. Obiekt ten był kiedyś potężną twierdzą, która podupadła w czasie potopu szwedzkiego. W ostatnich latach został odbudowany przez obecnych właścicieli i mieści się w nim hotel, ale możliwe jest również zwiedzanie zabytkowych wnętrz.

Smoleń

Wzmianki o pierwszej warowni w tym miejscu pojawiają się w kronikach przy okazji walk o tron królewski między Wacławem II a Władysławem Łokietkiem, gdy w 1300 roku została ona zrównana z ziemią. W XIV wieku na tym terenie powstał nowy zamek, którego jedną z właścicielek w późniejszych wiekach była Elżbieta Pilecka-Granowska, czyli trzecia żona Władysława Jagiełły. Obecnie wzgórze zamkowe jest rezerwatem przyrody i zostało udostępnione zwiedzającym.

Olsztyn

Większość osób nazwę tę kojarzy ze stolicą województwa warmińsko-mazurskiego, ale także w okolicach Częstochowy położona jest miejscowość o tej samej nazwie, nad którą górują ruiny okazałego zamku. Na jego wieży umiejscowiony jest taras widokowy, z którego roztacza się piękny widok na okolicę.

Pieskowa Skała

W dobrym stanie zachowany jest zamek w Pieskowej Skale, który kilka lat po wojnie został odrestaurowany. W przeszłości był on siedzibą największych rodów Rzeczpospolitej: Wielopolskich, Zebrzydowskich czy Szafrańców. Jeden z przedstawicieli tego ostatniego rodu miał największy wpływ na jego dzisiejszy kształt, przebudowując budowlę w stylu renesansowym.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie