„International Youtubers in action!” – posumowanie mobilności polsko-ukraińskiej młodzieży

Published On: 24 November 2021

Zdobywanie nowych doświadczeń, podnoszenie kompetencji oraz poszerzanie perspektywy poznawczej może odbywać się poprzez realizację różnych działań. Warto jednak, aby te działania miały charakter międzynarodowy, co pozwala na poznanie sposobu myślenia, funkcjonowania osoby innej kulturowo.

Centrum Inicjatyw Lokalnych wraz z partnerem z Ukrainy zrealizowali projekt pn. „International Youtubers in action!” w ramach Programu Erasmus+ Młodzież. Uczestnicy z Polski oraz Ukrainy przez dziewięć dni wspólnie gospodarowali, poznawali kultury i obyczaje swoich krajów, nawiązywali międzynarodowe znajomości.

Przewodnim tematem mobilności były zajęcia w zakresie tworzenia utworów audiowizualnych. Młodzież założyła profil na platformie Youtube oraz przygotowała filmiki dotyczące tolerancji, równości, właściwych i niewłaściwych zachowań ludzkich w codziennym życiu. Poprzez działania uczestnicy wzmocnili swoje kompetencje językowe, społeczne, interpersonalne, w zakresie kompetencji cyfrowych.

Efektem międzynarodowej integracji młodzieży jest m.in. kanał LuZa21. Nazwa kanału pochodzi od miejscowości, w których mieszkają uczestnicy – Łucka na Litwie oraz Zawiercia. Kreatywne podejście do działania stało również okazją do poruszenia tematyki związanej z tolerancją i równością. Młodzież mogła poznać punkt widzenia, uwarunkowania społeczne i kulturowe swoich kolegów z innego kraju.

Mobilność zrealizowano w terminie 13.11-21.11.2021 w powiecie zawierciańskim. Uczestnicy mieli zatem okazję, aby poznać uroki Zawiercia oraz okolicznych miejscowości. Z wizytą udali się m.in. do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. O. Langego w Zawierciu, gdzie uczy się polska grupa; studia Radio Zawiercie; Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu. Zwiedzili też ruiny Zamku w Bobolicach. Poza tym młodzież udała się do flagowego miasta Polski – Krakowa, w którym zwiedziła Bazylikę Mariacką. Z kolei Klub Sportów Walki Ofensywa z Myszkowa przygotował dla nich zajęcia z samoobrony, które wzmocniły siłę fizyczną uczestników, ale także wpłynęły na ich poczucie pewności i własnej wartości.

Potwierdzeniem uczestnictwa w działaniu są Youthpassy, czyli certyfikaty zaświadczające udział w projekcie i dokumentujące osiągnięcia zdobyte w trakcie jego realizacji. Youthpass stanowi część strategii Komisji Europejskiej, której celem jest wsparcie społecznego uznania i rozpoznawalności rezultatów pozaformalnego uczenia się młodych ludzi.

„Jeżeli młodzi ludzie podejmują działania, dzięki którym mają możliwość zdobywania międzynarodowego doświadczenia to świadczy to o ich dojrzałości i perspektywicznym podejściu do życia. Dlatego też Centrum Inicjatyw Lokalnych jako organizacja pozarządowa wspiera tego typu działania, młodych ludzi i pomaga im w zdobywaniu wiedzy i doświadczeń” – mówi Paweł Abucki, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych, który wręczył uczestnikom certyfikaty.

Teraz przed młodymi ludźmi kolejne wyzwania edukacyjne, życiowe, zawodowe. Dzięki udziałowi w projekcie pn. „International Youtubers in action!” będą mogli pewniej patrzeć w przyszłość bogatsi o międzynarodowe doświadczenia.

 

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie