Międzynarodowa mobilność – Republika Czeska
Brazylijskie jiu-jitsu to sztuka walki wywodząca się z japońskiej tradycji jiu-jitsu. BJJ koncentruje się głównie na walce w parterze, gdzie celem jest powalenie przeciwnika na matę i zmuszenie go do poddania się za pomocą różnych chwytów. Filozofią BJJ jest to, aby poprzez treningi możliwe było rozwijanie się jednostki w codziennym życiu w innych sferach jej funkcjonowania. Brazylijskie jiu-jitsu promuje rozwój osobisty, zdrowie fizycznej oraz psychiczne, a także samodyscyplinę i szacunek do drugiego człowieka.
W ramach projektu „Aktywność fizyczna jako sposób wspierania dobrostanu fizycznego i psychicznego młodzieży – wymiana dobrych praktyk”, Partnerstwa na małą skalę w dziedzinie młodzieży, przedstawiciele organizacji partnerskich: Centrum Inicjatyw Lokalnych, Draculino Trinec i The Starry Start of Talents Foundation, skupili się na wypracowaniu dobrych praktyk na rzecz młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem BJJ podczas mobilności w Czechach.
Mobilność została zrealizowana w okresie od 14.05.2024 do 18.05.2024 (+ 2 dni podróży) i dotyczyła m.in. takich zagadnień jak:
- sposoby angażowania młodzież z krajów Unii Europejskiej do partycypacji w życiu sportowym swoich krajów i krajów UE;
- sposoby angażowania młodzieży z mniejszymi szansami do partycypacji w życiu sportowym swoich krajów i krajów UE;
- ju-jitsu jako forma przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu wśród młodzieży.
Poprzez wdrożenie filozofii Brazylijskiego jiu-jitsu do pracy z młodzieżą, możliwe jest przyczynienie się m.in. do: zwiększenia w niej poczucia własnej wartości; budowania zaufania; wsparcia sprawności fizycznej i mentalnej jednostki; budowania pozytywnych priorytetów w życiu. Więcej informacji na temat zalet korzystania z BBJ można znaleźć w załączonym pliku.
Uczestnicy działania otrzymali certyfikaty uczestnictwa przygotowane przez organizację przyjmującą: Draculino Trinec, zwiększyli swoją wiedzę na temat motywu przewodniego mobilności, kompetencje kulturowe, językowe oraz społeczne.