Działaj Lokalnie – mamy zwycięzców

Opublikowano: 11 czerwca 2019

W wyniku obrad Lokalnej Komisji Grantowej, do programu „Działaj Lokalnie” zakwalifikowało się 10 z czternastu złożonych projektów. To już po raz siódmy, Centrum Inicjatyw Lokalnych, jako Ośrodek Działaj Lokalnie, zachęcało społeczność z powiatu zawierciańskiego i myszkowskiego do zgłaszania swoich pomysłów w konkursie. Wniosek o udział w programie mogły składać zarówno organizacje pozarządowe, jak i grupy nieformalne.

Obrady Lokalnej Komisji Grantowej odbyły się 4 czerwca w siedzibie Centrum Inicjatyw Lokalnych. Nadesłane wnioski ocenili: Paweł Abucki – prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych oraz wyznaczeni przez gminy przedstawiciele, między innymi – Ryszard Spyra Burmistrz Miasta i Gminy Poręba oraz przedstawiciele urzędów miasta: Leokadia Łagiewka Włodowice, Justyna Błońska Koziegłowy, Jagoda Szymocha Ogrodzieniec i Katarzyna Dylewska Irządze, Aleksandra Lis Pilica, Edyta Sawicka Poraj. W konkursie wygrały te projekty, które najlepiej wpisują się w założenia programu „Działaj Lokalnie”, czyli:

  • mają szansę zmobilizować lokalną społeczność do działania o charakterze dobra wspólnego;
  • są reakcją na realne problemy lub potrzeby lokalnych mieszkańców;
  • posiadają jasno wyznaczony cel i optymalnie rozplanowane działania, przy jednoczesnym wykorzystaniu lokalnych zasobów  – naturalnych, ludzkich, społecznych oraz finansowych;
  • obliczone zostały na wymierne rezultaty;
  • mają przemyślany, rozsądnie rozplanowany budżet;

Komisja zwracała także uwagę na to, czy potrzeby lokalnych społeczności zostały prawidłowo oszacowane, czy zaproponowane przedsięwzięcia są innowacyjne oraz czy dany projekt ma szansę stać się użyteczny i trwały.

W ramach tegorocznej edycji programu „Działaj Lokalnie” organizowane będą takie działania jak: zajęcia zielarskie, warsztaty ceramiczne, wspólne gotowanie, warsztaty muzyki ludowej, sprzątanie okolicy, zajęcia wokalno-teatralne, tworzenie broszury historycznej, edukacja ekologiczna i wiele innych.

W programie uczestniczy siedem gmin: Włodowice, Ogrodzieniec, Poraj, Irządze, Pilica, Poręba oraz Koziegłowy, a pierwsze projekty wystartują już w czerwcu.

Pula dotacji w tej edycji wynosiła 41 800 tysięcy złotych.

Lista rankingowa wniosków, które otrzymały dofinansowanie dostępna jest w poniższym załączniku. Grantobiorcy, którzy otrzymali niższe dofinansowanie niż wnioskowane, zobowiązani są do dostosowania wniosku w generatorze do kwoty otrzymanego dofinansowania do16 czerwca 2019r.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie