„Andragogika, czyli jak uczyć osoby dorosłe?” – szkolenie kadry zarządzającej oraz trenerów

Opublikowano: 10 kwietnia 2025

Reprezentacja Fundacji Centrum Inicjatyw Lokalnych, a także połączone siły Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Łaz, Zawiercia, Koziegłów oraz Siewierza wyjechały na dwutygodniowe szkolenie pn. „Andragogika, czyli jak uczyć osoby dorosłe?” do Manavgat w Turcji.

Szkolenie kierowane było do kadry zarządzającej oraz edukacyjnej/szkoleniowej tych organizacji, a jego celami było podniesie umiejętności trenerskich, mentorskich i leaderskich. W treningu wzięło udział 14 osób, kurs odbył się w terminie 17.03.2025 – 28.03.2025.

Uczestnicy zdobyli wiedzę w zakresie:

  • podstaw teoretycznych andragogiki,
  • koncepcji szkolenia przez całe życie,
  • sposobów wykorzystania własnego doświadczenia w szkoleniu dorosłych,
  • osobistego rozwoju jako czynnika wpływającego na uczestników zajęć,
  • sposobów motywacji, wspierania uczniów i rozmowy o ich wartościach,
  • aktywnego słuchania i dawania obiektywnej informacji zwrotnej,
  • zarządzania pracą grupy,
  • inteligencji emocjonalnej,
  • empatii jako narzędzia pracy,
  • psychologicznych podstaw pracy z dorosłymi,
  • rozpoznawania potrzeb i oczekiwań uczestników,
  • kreatywnych narzędzi pracy,
  • sposobów dostosowania narzędzi pracy do siebie oraz do potrzeb grupy
  • treningu interpersonalnego

Udział w projekcie przyczynił się również do znaczącego podniesienia kompetencji językowych uczestników, umożliwiając im swobodniejsze porozumiewanie się w codziennych i zawodowych sytuacjach. Dzięki pracy w międzynarodowym środowisku rozwinęli umiejętność współdziałania w grupie, co przełożyło się na skuteczniejszą realizację powierzonych zadań. Doświadczenie to zwiększyło ich wrażliwość na różnorodność kulturową, otwartość na odmienne perspektywy oraz lepsze rozumienie wartości europejskich. Uczestnicy zdobyli także cenne kompetencje w zakresie samorealizacji i efektywnego zarządzania swoją pracą – nauczyli się wyznaczać priorytety, planować działania i optymalnie wykorzystywać dostępny czas.

Kurs został zrealizowany w ramach akredytowanego projektu nr 2024-1-PL01-KA121-ADU-000205158 dofinansowanego przez Unię Europejską. Kurs zorganizował Partner projektu – Go Up Academy w Turcji w miejscowości Manavgat.

 

 

 

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie