Aktywny, znaczy zdrowy

Opublikowano: 20 września 2017

Zdrowie jest dobrostanem całego organizmu. Składają się na nie stany fizyczny, psychiczny oraz społeczny człowieka. By jak najdłużej zachować sprawność fizyczną oraz jasność umysłu, niezbędne są ruch i utrzymywanie relacji międzyludzkich. Z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę mieszkańcy Gminy Żarki, którzy spotykają się na treningach, by razem ćwiczyć i biegać. Zachęca do tego grupa Biegaj z Żarkami, która pod patronatem Ludowego Klubu Sportowego „Zieloni” Żarki wciela w życie projekt „Aktywni dla zdrowia”. Jest on realizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie, przy współpracy Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

29 sierpnia odbyło się spotkanie rekrutacyjne dla wszystkich, którzy prowadzą lub pragną rozpocząć prowadzenie zdrowego stylu życia. Zajęcia z aktywności fizycznej, skupiające się na marszobiegach oraz bieganiu, skierowane są dla wszystkich mieszkańców gminy. I tak w każdy wtorek i czwartek krajobraz Żarek zyskuje przemierzających ulice sportowych zapaleńców. W grupie Biegaj z Żarkami działają doświadczeni biegacze – Angelika Żoń-Biedroń, Paweł Biedroń, Tadeusz Rutka oraz Małgorzata Bręczewska, którzy znają najciekawsze trasy biegowe w okolicy.
Podniesienie sprawności fizycznej, lepsze samopoczucie, czas spędzony wspólnie z innymi mieszkańcami miasta – te aspekty przyciągnęły do wzięcia udziału w projekcie wielu chętnych. Zajęcia, choć odbywają się na świeżym powietrzu, tak naprawdę nie są zależne od pogody. Mieszkańcy podejmują próbę biegania w słońcu, jak i w deszczu!
Zarówno zawodowe, jak i amatorskie uprawnianie sportu może generować różnego rodzaju kontuzje. Dlatego też  w ramach projektu – 18 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach, odbyło się spotkanie z fizjoterapeutą, który podzielił się z uczestnikami warsztatów fachową wiedzą z zakresu medycyny oraz rehabilitacji. Fizjoterapeuta Grzegorz Błaszczyk, przedstawił zgromadzonym dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i życie ludzkie. Skupiając się na sportach ruchowych, takich jak bieganie i nordic walking, wyjaśnił ich wpływ na poszczególne układy życiowe człowieka. Ponadto współzałożycielka grupy Biegaj z Żarkami – z zawodu fizjoterapeutka, poprowadziła wykład dotyczący prawidłowego odżywiania, a także skupiła się na doborze odpowiedniego ubioru podczas uprawiania sportu. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznania się formą rekreacji, jaką jest nordic walking, którą przedstawiła i omówiła Małgorzata Bojanek – prezes Stowarzyszenia „Kijomaniacy” z Myszkowa. Treści płynące z wykładów okazały się bardzo przydatne zarówno dla osób starszych, jak i dla młodzieży. Wysoka frekwencja dowodzi, że mieszkańcy poważnie i odpowiedzialnie podeszli do udziału w warsztatach.
Choć dużo mówi się o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna w każdym wieku i jak dobroczynny jest jej wpływ na zdrowie człowieka, to jednak wielu ludzi wciąż ją zaniedbuje. Niezwykle istotne jest zatem podejmowanie inicjatyw, takich jakie podjęła grupa Biegaj z Żarkami. Dla mieszkańców miasta to nie tylko okazja do poprawy swojego zdrowia fizycznego, ale również do zawiązania bliższych znajomości na lokalnym podwórku.
Zadanie dofinansowane w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie