Aktywniejsi z każdym dniem – na szlaku regionalnej historii

Opublikowano: 9 listopada 2020

O tym, że podróże kształcą wiemy nie od dziś. Czasem marzą nam się dalekie wojaże, poznawanie nowych kultur oraz historii. Jednak często nie znamy tej najbliższej – regionalnej.

Dlatego też w ramach zadania  realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych pn. „Aktywniejsi z każdym dniem – działania na rzecz osób niepełnosprawnych”, w dniu 05.11.2020 r. została zorganizowana wycieczka do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Od 2015 roku Muzeum ma swoją siedzibę w nowoczesnym kompleksie gmachów w Katowicach przy ulicy T. Dobrowolskiego 1. Najcenniejszymi zbiorami Muzeum Śląskiego są kolekcje malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku. Można tutaj podziwiać dzieła Józefa Chełmońskiego, Jacka Malczewskiego czy też Jana Matejki. Poza tym zwiedzający mogą zachwycić się kolekcjami sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, bogatymi zbiorami etnograficznymi.

Uczestnicy zadania mieli również okazję zobaczyć wystawę czasową Marcina Ryczka pt. „Harmony”. Wystawę stanowi seria minimalistycznych fotografii, których myślą przewodnią są: wolność, duchowość, relacja człowieka z naturą.

Wyjazd do Muzeum był okazją do tego, aby uczestnicy zadania poza doznaniami kulturalnymi, mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą regionu, zwiększyć swoje kompetencje interpersonalne oraz społeczne. Zdobywanie wiedzy oraz rozwijanie ww. kompetencji jest niezwykle istotne zarówno w życiu społecznym, jak i zawodowym.

Zadanie jest dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie