Żydzi - historia prawdziwa - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Żydzi - historia prawdziwa

Żydzi - historia prawdziwa

data dodania: 2013-12-11 09:35:29

Centrum Inicjatyw Lokalnych zaprasza do obejrzenia filmu pt. „Żydzi – historia prawdziwa”, realizowanego w ramach zadania publicznego Gminy Zawiercie.

Film autorstwa Jędrzeja Górnikowskiego jest zapisem losów dawnych mieszkańców Zawiercia, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie byli prześladowani, zmuszani do opuszczenia rodzinnych stron i zabijani.

Bohaterowie dokumentu dzielą się swoimi przeżyciami z czasów okupacji. Wspomnienia ukazują codzienne życie w zawierciańskim getcie oraz losy osób, którym dzięki determinacji, pomocy innych czy szczęściu udało się przetrwać  ten czas. Film przedstawia relacje osób, które zmuszane były do pracy w różnego typu zakładach i przebywały w obozach oraz pokazuje obraz okupacji widziany oczami dziecka, które większość czasu musiało się ukrywać i jego egzystencja była zależna od życzliwości innych i ich pomocy.

W  dziejach zawierciańskich Żydów odwzorowany został także wizerunek naszego miasta, które współtworzyli i na zawsze pozostaną częścią jego historii. Zachęcamy do zapoznania się z prezentowanym materiałem i pogłębienia wiedzy o przeszłości regionu.

Film jest dostępny na naszej stronie internetowej: www.cil.org.pl/kategorie/zydzi-ndash-historia-prawdziwa oraz na stronie: www.youtube.com/watch?v=jhqT-0KQ62Y

Projekt jest współfinansowany ze środków w ramach zadania publicznego Gminy Zawiercie w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego: Udokumentowanie historii Zawiercia, promowanie równości i akceptacji mniejszości narodowych.

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy