Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Z kulturą na Ty

Z kulturą na Ty

data dodania: 2016-12-07 14:33:39

Wszystko to, co powstaje dzięki pracy człowieka, co jest wytworem jego myśli i działalności, tworzy szeroko pojętą kulturę. To właśnie my – ludzie jesteśmy inicjatorami tego, co dzieje się w naszej lokalnej społeczności, w naszej małej ojczyźnie. Zgodnie z tą ideą podążają przedstawiciele grupy nieformalnej Kulturalni oraz Gminnego Ośrodka Kultury we Włodowicach, którzy postawili sobie za cel, by wszyscy mieszkańcy byli obecni w życiu społecznym i przeszli z kulturą na „TY”.

Dostrzegając problem lokalny dotyczący utrudnionego dostępu do wydarzeń kulturalnych, podjęto kroki przygotowania społeczności Włodowic do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Głównym celem projektu „Z kulturą na Ty” było zorganizowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży z terenu gminy, a także zainicjowanie aktywności społecznej również u dorosłych.

W ramach projektu przeprowadzono warsztaty teatralno – wokalne, podczas których można było poćwiczyć nad emisją głosu, dykcją czy ruchem scenicznym. Uczestnicy mogli także popracować nad interpretacją tekstu. Największą atrakcją dla dzieci była praca z rekwizytami – właśnie to zadnie wyzwoliło wiele radości i uśmiechu.

Aby szerzyć inicjatywy kulturalne i rozwijać zdolności uczestników projektów stworzono grupę teatralną, w skład której weszły dzieci i młodzież z terenu gminy Włodowice, oraz dorośli – panie z zespołu Amonitki. Spotkania grupy odbywały się raz w tygodniu. Dzięki nim uczestnicy mogli poczuć jak wyglądają przygotowania do występu scenicznego od kuchni, a poza tym rozwinąć wachlarz swoich umiejętności, począwszy od interpersonalnych i społecznych. Podczas zajęć członkowie kształtowali kunszt posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia prozy i recytacji poezji, wyrażali przeżycia, nastroje i emocje za pomocą gestów, ruchów i mimiki oraz wczuwali się w różnorodne role. Dla każdego było to nie lada wyzwanie, jednakże wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że było warto. Wynikiem podjętych starań, wysiłków i zaangażowania grupy teatralnej był wspólny występ i wyjście na deski teatru przed przybyłą publicznością, wśród której zasiedli m.in. rodzice i dziadkowie najmłodszych aktorów, a także radni, nauczyciele i pracownicy urzędów gminy Włodowice.

Dzięki realizacji projektu, uczestnicy mogli odkryć swoje uśpione talenty oraz przenieść się w magiczny świat sztuki. Stworzył on także warunki do wzmocnienia solidarności lokalnej społeczności i jej integracji również w wymiarze międzypokoleniowym. Ponadto udowodnił, że mieszkańcy terenów wiejskich mogą również prowadzić ciekawe życie kulturowe.

Inicjatywa „Z kulturą na TY” została sfinansowana w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, a zrealizowana przy współpracy Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce i Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu. Program ma na celu aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego.

      

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy