Szkolenie z zakresu kompleksowej procedury konsultacji społecznych - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Szkolenie z zakresu kompleksowej procedury konsultacji społecznych

Szkolenie z zakresu kompleksowej procedury konsultacji społecznych

data dodania: 2013-12-16 11:23:39

W dniu 10.12.2013 r. odbyło się bezpłatne szkolenie z zakresu kompleksowej procedury konsultacji społecznych pt. „Konsultacje społeczne w praktyce” w ramach projektu „To jest Twoja decyzja!”.

Konsultacje społeczne są procesem uzyskiwania opinii od osób/organizacji, których dotyczą bezpośrednio bądź pośrednio określone działania sektora publicznego. Są jedną z najważniejszych form i narzędzi zarządzania publicznego, stanowią płaszczyznę wymiany poglądów i wypracowania stanowisk odnośnie funkcjonowania określonych regionów, społeczności itp. oraz zaspokajania potrzeb. To proces, w którym przedstawiciele władz przedstawiają obywatelom plany dotyczące różnych aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalenia nowych), inwestycji, przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli.

Punktem wyjścia była analiza obowiązujących regulacji prawnych dot. prowadzenia konsultacji społecznych, zasady ich prowadzenia zapisane w Kodeksie Konsultacji. Celem szkolenia było zdobycie wiedzy z zakresu projektowania, przeprowadzania analizy danych oraz badania opinii publicznej.

W ramach szkolenia uczestnicy nabyli umiejętności samodzielnego budowania prostych narzędzi badawczych – tworzenia ankiet, przeprowadzania konsultacji społecznych metodą warsztatową i metodą ankiet oraz wykorzystania i prezentacji wyników badania opinii publicznej konsultacji społecznych.

Zajęcia miały formę warsztatów, dzięki czemu przedstawiciele organizacji pozarządowych i Urzędu Miejskiego w Zawierciu mieli możliwość poznania etapów organizowania i prowadzenia konsultacji społecznych, wraz z przećwiczeniem wybranych elementów (w tym wybranych narzędzi i technik prowadzenia konsultacji), takich jak diagnoza, informowanie, zasięganie opinii, informacja zwrotna, ewaluacja oraz badanie opinii publicznej.

Szkolenie było bezpłatne i odbyło się w ramach projektu „To jest Twoja decyzja!” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy