Święto Plonów w Żarkach - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Święto Plonów w Żarkach

Święto Plonów w Żarkach

data dodania: 2013-09-12 10:39:06

W minioną niedzielę rolnicy z powiatu myszkowskiego spotkali się, by podziękować za tegoroczne plony. Tym razem gospodarzem dożynek była Gmina Żarki przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myszkowie i Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury.

Na co dzień spokojny, mieszczący się na peryferiach Żarek, las fabryczny przy ul. Steinkellera na kilka godzin zamienił się w kulturalne centrum całego powiatu. Mieniąc się kolorami ludowych strojów, w takt tradycyjnych melodii powitał zaproszonych gości. Wśród osobistości, które 8 września zawitały do Żarek, znaleźli się między innymi były Premier i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, posłowie: Jadwiga Wiśniewska, Halina Rozpondek, Artur Bramora, Szymon Giżyński, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Radny Sejmiku Śląskiego Stanisław Dzwonnik, Burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak, Burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, Wójt Niegowy Krzysztof Motyl, Wójt Poraja Łukasz Stachera, czy Przewodniczący Rady Powiatu w Myszkowie Marian Szczerbak. Oczywiście, poza zaproszonymi gośćmi, na uroczystość zawitali okoliczni mieszkańcy.

Przybyłych powitali Starosta Myszkowski Wojciech Picheta oraz Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. W swoich wystąpieniach obaj zwrócili uwagę na to, jak ogromny wkład w nasze codzienne życie mają rolnicy. Podziękowali im za to, że dzięki ich pracy możemy cieszyć się najwyższej jakości produktami. „- Dzisiejsze święto jest ukłonem, jaki składamy przed Wami, drodzy rolnicy, pełni wdzięczności za waszą codzienną, ciężką i mozolną pracę, dzięki której mamy co jeść. Ale dożynki są czymś jeszcze, są corocznym ukłonem w stronę tradycji i kultury ludowej. To nieprawda, że święto dzisiejsze funkcjonuje jako archaiczny relikt dawnych obrzędów. Jeśli ktoś tak twierdzi, wypacza istotę dożynek i ich uniwersalną wartość” - powiedział Starosta Wojciech Picheta.

Ważnym elementem uroczystości były wyróżnienia dla rolników i przedsiębiorców związanych z branżą rolniczą. W tym roku uhonorowano Iwonę Nagodę z Choronia, Emilię i Krzysztofa Rarok z Wysokiej Lelowskiej, Annę i Józefa Kaczorowskich z Koziegłów, Krzysztofa Kłosowicza z Myszkowa oraz Mirosława Lamcha z Niegowy. Po oficjalnych wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości, a także tradycyjnym wręczaniu wieńców dożynkowych, rozpoczęły się prezentacje lokalnych zespołów ludowych. Występem wieńczącym uroczystość, był koncert gwiazdy wieczoru, czyli Oli Ost z zespołem. Artystyczną część imprezy poprowadzili wspólnie Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy Żarki oraz Jarosław Jakimowicz, znany szerszej publiczności przede wszystkim z występu w filmie „Młode Wilki” Jarosława Żamojdy.

Prócz wystąpień i koncertów na głównej scenie, tegorocznym dożynkom towarzyszyło wiele innych atrakcji. Między innymi były to stoiska przygotowane przez sponsorów imprezy, wśród których nie zabrakło Centrum Inicjatyw Lokalnych. Przygotowaliśmy punkt informacyjny dla organizacji pozarządowych, które mogły skorzystać z naszych porad, a także zapoznać się z naszymi licznymi wydawnictwami. Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych –  razem z panią Roksaną z firmy „Zając Poziomka” zachęcaliśmy dzieci do wspólnej zabawy. Malowanie twarzy i fikuśnie wymodelowane baloniki przyciągnęły do nas mnóstwo milusińskich, którzy wracali do domu z uśmiechniętymi buziami i zestawem CIL-owskich gadżetów.
 

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy