Staż się opłaca! - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Staż się opłaca!

Staż się opłaca!

data dodania: 2013-08-19 12:58:06

Wyszkoleni, doświadczeni, zadowoleni – tak mówią o sobie stażyści, którzy zakończyli praktyki zawodowe w Niemczech i w Polsce, zorganizowane przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach projektu „Zawód kluczem do kariery”.

W ramach projektu 39 uczniów z zawierciańskiego Zespołu Szkół im. Hugona Kołłątaja miało okazję podnieść swoje kompetencje zawodowe i odbyć płatne staże w instytucjach lokalnych i zagranicznych.

3 sierpnia zakończył się pierwszy cykl staży zagranicznych. Grupa 20 uczniów z klas o profilu gastronomiczno-hotelarskim oraz logistycznym zdobyła  doświadczenie zawodowe w niemieckich instytucjach z terenu Saksonii. – „Możliwość odbywania stażu za granicą to dla nas duża szansa i jednocześnie wyzwanie zarówno pod względem zawodowym, jak i językowym. Jednak pomimo niewielkich obaw, staż okazał się cennym doświadczeniem. Dał mi możliwość poznania sposobu i organizacji pracy w prestiżowym, niemieckim hotelu oraz pozwolił na podszlifowanie języka zawodowego. Wielkim wyróżnieniem była dla mnie praca na recepcji. Niemcy sceptycznie podchodzą do obsadzania stażysty na tym stanowisku. Dla mnie zrobiono jednak wyjątek. To duży zaszczyt, że doceniono moje zaangażowanie i umiejętności” – mówi Patrycja Stachura, uczennica ZS. im. H. Kołłątaja w Zawierciu.

Miesięczny staż w Saksonii odbywał się pod okiem partnera projektowego – Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH. Kolejny cykl staży zagranicznych przewidziany jest na lipiec i sierpień 2014 roku.

9 sierpnia zakończył się natomiast staż lokalny w przedsiębiorstwie „Format” w Zawierciu. Pod okiem wyspecjalizowanej kadry trzech logistyków z ZS. im. H. Kołłątaja zdobywało pierwsze doświadczenia zawodowe. – „Staż okazał się bardzo przydatny. Dzięki miesięcznej pracy poznałam w praktyce to, co do tej pory znałam tylko z teorii. Pomocny i wykwalifikowany personel nieustannie pomagał nam rozwijać umiejętności. Na początku oczywiście cała nasza trójka trochę się stresowała, jednak miła atmosfera i przyjaźnie nastawieni pracownicy pomagali nam przezwyciężyć pierwszy stres związany z nową sytuacją. Jestem bardzo zadowolona z szansy, jaką stworzył nam projekt” – mówi Marta Barańska, stażystka.

W ramach projektu odbywają się także staże w Hotelu Zawiercie, Hotelu Fajkier oraz Hotelu Villa Verde. – „Do projektu zaprosiliśmy instytucje o najlepszej renomie. Dzięki ich doświadczeniu i zaangażowaniu uczniowie będą mogli poznać tajniki pracy hotelarza czy kucharza” – mówi koordynator projektu Marta Mularczyk-Leśniak.
Oprócz miesięcznych staży start na rynku pracy ułatwi uczniom ZS im. Kołłątaja doradztwo zawodowe, dzięki któremu każdy uczestnik projektu będzie mógł się dowiedzieć o wadach i zaletach zawodu, który wybrał oraz sprawdzić, czy posiada odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu wybranego przez siebie.
W ramach projektu uczniowie będą mogli wziąć udział także w specjalnie przygotowanych dla nich kursach zawodowych, m.in. kursie obsługi kasy fiskalnej, kursie magazyniera, baristy i barmana. Ponadto za sprawą cyklicznych, semestralnych szkoleń, uczniowie z Kołłątaja będą mogli szlifować i rozwijać swoje kompetencje językowe i matematyczne.

Projekt potrwa do 30 kwietnia 2015 roku. Jest on współfinansowany przez Unię Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy