Profilaktyka dla seniora, by z każdym krokiem cieszyć się życiem - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Profilaktyka dla seniora, by z każdym krokiem cieszyć się życiem

Profilaktyka dla seniora, by z każdym krokiem cieszyć się życiem

data dodania: 2018-10-17 10:47:04

Kiedy człowiek przekracza 60 rok życia, wkracza na nową ścieżkę rozpoczynając wiek senioralny. Starzenie się nie musi być związane z ograniczeniami. To czas, kiedy w końcu można bardziej skupić się na sobie, ulubionych aktywnościach i spełnianiu niezrealizowanych marzeń. Jednak, aby było to możliwe, należy pamiętać o zachowaniu profilaktyki zdrowia.

Fundacja Centrum Inicjatyw Lokalnych, ARK Agencja Pracy oraz Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku organizując tegoroczną, piątą już edycję Kongresu Zdrowia Seniorów, postawili na hasło: „Będziemy starzeń się z klasą”. Starzeć się z klasą, znaczy troszczyć się o siebie dbając o zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Jakie działania profilaktyczne mogą podejmować seniorzy, aby cieszyć się życiem? Po sześćdziesiątym roku życia niezwykle ważne jest, aby poddawać się konsultacjom specjalistycznym oraz wykonywać badania diagnostyczne. Ważne, aby sprawdzać słuch i wzrok, a także pracę serca, układu krążenia oraz układu moczowego. Istotne są również badania pozwalające wykryć osteoporozę. Nestorzy nie powinni zapominać o sowim zdrowiu psychicznym – ważnym na równi ze zdrowiem fizycznym. W tym wieku mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją. Możliwe jest wystąpienie depresji oraz demencji starczej. Wizyta u psychologa, psychiatry, czy terapeuty nie powinna rodzić wstydu, lecz być oznaką starzenia się z klasą i świadomością, że czasem trzeba i warto szukać pomocy.

Na to, aby zapewnić sobie zdrowe ciało i ducha w wieku senioralnym jest wiele sposobów. Profilaktyka zdrowia, właściwe odżywianie, aktywność fizyczna i intelektualna, uczestniczenie w życiu społecznym. Coraz więcej osób po sześćdziesiątym roku życia i starszych, włącza do swoich aktywności ruchowych nordic-walking, jogę, a nawet zumbę. Niezwykle ważne okazuje się ćwiczenie mózgu podczas rozwiązywania krzyżówek, czytania książek, czy też zgłębiania tajników komputera i Internetu. Hasło tegorocznej edycji Kongresu Zdrowia Seniorów: „Będziemy starzeć się z klasą” wiąże się również z uczestniczeniem nestorów w życiu społecznym. Słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku, osoby biorące udział w projektach dedykowanych seniorom i ci, którzy wciąż mają wiele pragnień, których nie boją się spełniać – starzeją się z klasą!


Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy