Młodzież dzieciom czyli sportowo-taneczny dialog międzypokoleniowy - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Młodzież dzieciom czyli sportowo-taneczny dialog międzypokoleniowy

Młodzież dzieciom czyli sportowo-taneczny dialog międzypokoleniowy

data dodania: 2013-12-23 10:54:04

Zdrowy tryb życia poprzez taniec i sport to temat przewodni projektu „Młodzież dzieciom czyli sportowo-taneczny dialog międzypokoleniowy” realizowanego przez cztery młode mieszkanki naszego powiatu w ścisłej współpracy z Centrum Inicjatyw Lokalnych. W przedsięwzięciu bierze udział trzydzieścioro dzieci w wieku od 4-6 lat. Młodzi mieszkańcy tańczą, ćwiczą i przekonują się, że aktywność fizyczna jest w życiu bardzo ważna.

Raz w tygodniu dzieci biorą udział w zajęciach tanecznych, które prowadzi była członkini Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie”, koordynatorka projektu - Anna Ignasiak. Uczestnicy poznają tańce regionalne, narodowe i towarzyskie, uczą się wrażliwości estetycznej i współdziałania w grupie.

- „Taniec był i jest w moim życiu bardzo ważny. Moja przygoda z Zespołem już się zakończyła ale cieszę się, że mam możliwość zarażenia najmłodszych moją pasją, pasją do tańca. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach i z łatwością przyswajają wiedzę”- podkreśla prowadząca warsztaty.

Zwieńczeniem warsztatów tanecznych był występ taneczny grupy, który odbył się 17 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Zawierciu. Dzieci wystąpiły wspólnie z członkiniami Zespołu Folklorystycznego „Wrzos” z Ryczowa-Kolonii w uszytych specjalnie na tę okazję typowych strojach zagłębiowskich.

Zajęcia taneczne to nie jedyne elementy projektu. Raz w tygodniu na zajęciach sportowych dzieciaki poprawiają swoją aktywność fizyczną, uczą się zasad współpracy w grupie i intensywnie trenują. Parę tygodni temu odbyła się Mini-olimpiada sportowa, podczas której mali sportowcy mieli okazję sprawdzić swoją celność, równowagę oraz wytrzymałość. Odbyły się takie konkurencje jak rzut piłką do kosza, bieg na orientację, przejście po ławeczce z workiem na głowie, skoki w workach, przeciąganie liny czy rzyt piłką lekarską. Pierwsze miejsce zdobyli: Zuzanna Nemś, Olivia Pelikańska, Anna Niedzielska. Na drugiej pozycji uplasowali się: Kacper Saczyński, Fabian Gomółka, Kamila Szwaj. Brązowe medale przyznano: Wojtkowi Mazurkowi, Norbertowi Bystremu oraz Nikoli Szymborskiej.

Aby zachęcić dzieciaki do prowadzenia zdrowego trybu życia zostały zorganizowane spotkania z mieszkańcami aktywnymi fizycznie. Dzieci miały okazję uczestniczyć w treningu ju-jitsu, które poprowadzić prezes Klubu Sportów Walki „Arashi” z Zawiercia – Ryszard Matuszczyk ze swoją córką Roksaną.

Kolejne spotkanie odbyło się z instruktorem zumby p. Dariuszem ze Szkoły Tańca Art-Dance. Każde ze spotkań było dla młodych uczestników niesamowitą zabawą ale przede wszystkim okazją do przekazania im prostej dewizy, że warto prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia.

Dzieci nadal uczestniczą w zajęciach tanecznych i sportowych, rozwijając swojej zdolności, a pomysłodawczynie projektu pracują nad publikacją, promującą zdrowy tryb życia. Broszura zawierająca artykuły nt. tańca i sportu, relację z realizacji projektu oraz rysunki uczestników ukaże się już niebawem i trafi m.in.: do zawierciańskich przedszkoli oraz organizacji pozarządowych. Kolportażem biuletynów zajmie się Centrum Inicjatyw Lokalnych, które wspiera projekt.

Projekt potrwa do końca stycznia 2014 roku, a jego ostatnim elementem będzie spotkanie podsumowujące przebieg pięciomiesięcznego przedsięwzięcia.
 

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy