Młodzi debatowali z samorządowcami - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Młodzi debatowali z samorządowcami

Młodzi debatowali z samorządowcami

data dodania: 2013-10-30 19:43:51

„Sytuacja młodych ludzi w powiecie zawierciańskim: szanse i problemy” – to nazwa debaty, która odbyła się 29 października w Starostwie Powiatowym w Zawierciu w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska”. W debacie wzięli udział uczniowie z 10 szkół z powiatu oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.

Debata podzielona była na trzy części. Rozpoczęły ją prelekcje samorządowców na tematy dotyczące piastowanych przez nich stanowisk. Później uczniowie przedstawili prezentacje związane z sytuacją młodych ludzi w poszczególnych obszarach tematycznych: edukacja, infrastruktura, integracja społeczna, ochrona środowiska, ochrona zdrowia, przedsiębiorczość, rolnictwo, rynek pracy, sprawy obywatelskie, transport publiczny. Ostatnią częścią debaty była dyskusja, podczas której uczniowie mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. Najczęściej pytano o sytuację młodych ludzi na rynku pracy i trudności w znalezieniu dobrej posady po zakończeniu nauki w szkole. Wśród poruszanych tematów znalazł się także m.in. transport publiczny i ochrona środowiska.

Przedstawicielami samorządu byli: Rafał Porc – Wicestarosta Zawierciański, Agata Jarza-Korpyś – Sekretarz Powiatu, Anna Rdest – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu oraz Bożena Wilmowska – Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym. Swoich reprezentantów miały także szkoły biorące udział w projekcie: Gimnazjum w Zespole Szkół nr 2 w Niegowonicach, Gimnazjum w Zespole Szkół w Pilicy, Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Rokitnie, Gimnazjum Publiczne w Żarnowcu oraz szkoły z Zawiercia: Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, Gimnazjum nr 4 przy Zakładzie Poprawczym, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego, II Liceum Ogólnokształcące im. Heleny Malczewskiej, Katolickie Liceum i Zespół Szkół im. Xawerego Dunikowskiego.

W ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Obywatelska” w przyszłym roku odbędą się jeszcze dwie debaty z udziałem uczniów – w lutym z przedstawicielami biznesu i placówek publicznych oraz w czerwcu z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
 

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy