Leśniowskie kolorowanki na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Leśniowskie kolorowanki na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie

Leśniowskie kolorowanki na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie

data dodania: 2013-07-26 14:42:20

Dwie kolorowanki dla najmłodszych – taki jest efekt współpracy Klasztoru Ojców Paulinów w Leśniowie ze stowarzyszeniem Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Pierwsza z publikacji, zatytułowana „Dzień z życia Paulinów”, to 20-stronicowa opowieść o codziennym życiu zakonników w leśniowskim klasztorze. Swój czas – zgodnie z łacińską maksymą „ora et labora” – dzielą oni na modlitwę i pracę. Na kartach kolorowanki możemy zobaczyć Paulinów w ogrodzie, w pasiece, w szklarni, ale przede wszystkim zgromadzonych na wspólnej modlitwie i w trakcie posługi  wobec wiernych i pielgrzymów. 

W nieznany świat zakonników wprowadza najmłodszych ojciec przeor Jerzy Kielech – rzeczywista postać, która przewodzi leśniowskiemu klasztorowi. Opowiada o tym, co dzieje się za klasztornymi murami i zachęca do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Fikcyjne są natomiast imiona pozostałych braci. – „Na etapie opracowywania koncepcji kolorowanki, stwierdziliśmy, że warto posłużyć się imionami świętych przy prezentacji bohaterów kolorowanki. I tak na przykład brat, który na jednej z ilustracji pracuje ciężko w polu, otrzymał imię od świętego Gwidona, patrona rolników” – wyjaśniają Aleksandra Kubas-Chojna oraz Bartłomiej Kluszczyński, autorzy tekstów.

16-stronicowa publikacja „Poznaj dzieje Leśniowa” to – jak już sama nazwa wskazuje – podróż w przeszłość, do odległych korzeni leśniowskiego Sanktuarium. Na pierwszych stronach kolorowanki dzieci zobaczą patronkę tego cudownego miejsca – Matkę Bożą, która z powodu swojej ogromnej miłości do ludzi stała się patronką rodzin. – „To za jej wstawiennictwem książę Władysław Opolczyk w trakcie lipcowego przemarszu przez te ziemie uprosił o wodę dla siebie i dla swojego wojska. W podzięce za cudowne źródełko, które wytrysnęło pod jego stopami, ofiarował figurę Matki Bożej. Miejsce to, słynące z cudów, stało się wkrótce celem wielu pielgrzymek, a drewniana kapliczka ustąpiła miejsca murowanej świątyni. Obecnie jest to Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej – Patronki Rodzin” – wyjaśnia przeor klasztoru ojciec Jerzy Kielech.

W odróżnieniu do poprzedniej publikacji, „Poznaj dzieje Leśniowa” łączy dwie konwencje – książeczki dla dzieci oraz kolorowanki. Dzięki takiemu rozwiązaniu angażuje w równym stopniu najmłodszych oraz ich rodziców, którym przypada rola lektora. Tym sposobem propaguje ona rodzinne spędzanie wolnego czasu.

Autorzy

Kolorowanka powstała dzięki pracy wielu ludzi. Ilustracje do kolorowanek wykonała młoda i uzdolniona graficzka Magdalena Pietrzak, teksty do obu publikacji przygotowali m.in. Aleksandra Kubas-Chojna i Bartłomiej Kluszczyński. Nadzór merytoryczny sprawowała Iwona Broda, wieloletnia pedagog i autorka wielu publikacji edukacyjnych.

Na rzecz Centrum Pomocy Rodzinie


Dochód ze sprzedaży kolorowanek zostanie przeznaczony na rzecz budowy Centrum Pomocy Rodzinie (CPR), które ma powstać w bliskim sąsiedztwie zabudowań klasztornych i Sanktuarium. – „Ośrodek będzie służył rodzinom i małżeństwom w trudnej sytuacji życiowej. Za sprawą wsparcia duchowego w postaci rekolekcji, warsztatów i terapii zamierzamy im pomóc w przezwyciężeniu kryzysu” – mówi ojciec Jerzy Kielech.

Powstanie CPR w pierwszym etapie zakłada kapitalny remont starego budynku (niegdyś szpitala-poradni), znajdującego się w parku przylegającym do Sanktuarium. W dalszej perspektywie planowane jest powstanie dużego ośrodka na kilkadziesiąt pokoi, wyposażonego w kaplicę, księgarnię, salę konferencyjną i inne pomieszczenia.

W pozyskiwaniu środków na realizację zamierzania Ojców Paulinów włączyło się stowarzyszenie Centrum Inicjatyw Lokalnych, które już niemal 10 lat zajmuje się aktywizacją lokalnej społeczności i animacją życia publicznego. – „Gdy usłyszeliśmy o planach Ojców Paulinów, postanowiliśmy włączyć się w budowę Centrum Pomocy Rodzinie poprzez pomoc w uzyskiwaniu niezbędnych środków. Misją naszego stowarzyszenia jest wspieranie lokalnych inicjatyw. W toku naszych rozmów narodził się pomysł wydania kolorowanek, z których dochód zostałby przeznaczony na rzecz CPR” – mówi Janusz Bieńkowski, prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych.
 

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy