Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Lepsze perspektywy

Lepsze perspektywy

data dodania: 2013-05-24 10:47:41

W środę 15 maja odbyła się w Zawierciu konferencja pod hasłem „Perspektywy na lepsze jutro”, w której wzięli udział przedstawiciele Centrum Inicjatyw Lokalnych.
 

Prócz przedstawicieli samorządów oraz lokalnych przedsiębiorców na zaproszenie prezydenta Ryszarda Macha przybyli również poseł Grzegorz Napieralski (SLD), Janusz Korwin-Mikke, poseł Piotr Chmielowski (Ruch Palikota), eksperci Business Centre Club, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Instytutu Sobieskiego oraz Fundacji Republikańskiej.

Prezydent otworzył dwupanelową konferencję krótkim przedstawieniem Zawiercia i nękających miasto problemów, takich jak duże bezrobocie, zadłużenie szpitala oraz wciąż zmniejszająca się liczba mieszkańców. Prezydent zaznaczył, że cieszy go możliwość skonfrontowania problemów miasta z ekspertami, których perspektywa jest o wiele szersza.

Eksperci oraz politycy w szczególności podkreślali wagę dobrego zarządzania miastem i perspektywy, jakie niesie ze sobą program „Strategia Rozwoju 2025”. Podkreślili, że takie długofalowe plany są zawsze modyfikowane z upływem czasu, ale dzięki wyznaczeniu sobie konkretnego celu pozwalają na kreowanie przyszłości miasta ponad podziałami politycznymi.

Grzegorz Napieralski położył nacisk na wagę rozwoju strefy ekonomicznej: „Uważam, że takie strefy jak wasza, utworzona w ramach samorządu, powinny być tworzone w wielu gminach. Takie miejsca przeznaczone pod inwestycje, z uzbrojeniem, drogą – to miejsce ma ogromny potencjał” – zauważył Grzegorz Napieralski.

Wielu ekspertów, m.in. Dominika Staniewicz z Business Center Club zauważyła trudności z wyszukiwaniem informacji o Zawierciu i jego zabytkach. Wpisując poszczególne hasła do wyszukiwarki Google z trudem odnajdowała interesujące ją wątki lub nie natykała się na nie w ogóle. – „Chciałam dowiedzieć się czegoś o inwestycjach, ścieżkach rowerowych i o innych tutejszych atrakcjach. To są hasła wprost płynące ze strategii, która jest bardzo obiecująca na przyszłe lata, gdyż pokazuje kierunek zarządzania. Zawiercie musi postawić na mocną promocję, tak by mieszkańcy Warszawy wiedzieli, że mogą wziąć rower do pociągu i w ciągu dwóch godzin wysiąść na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej” – powiedziała ekspertka Business Center Club do spraw rynku pracy.

Również prof. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zauważyła ogromne walory turystyczne okolicy i zaznaczyła, że często takie uwarunkowania mają ogromny wpływ na rozwój gospodarczy w regionie. Jednocześnie wyraziła swoje niezadowolenie z działań Ministerstwa Spraw Zagranicznych i oceniła promocję Polski oraz jej walorów turystycznych jako niewystarczającą. Z drugiej strony prof. Mączyńska-Ziemacka skupiła się na odniesieniu sytuacji Zawiercia do tendencji ekonomicznych: „Na świecie trwa offshoring, czyli wyprowadzanie przedsiębiorstw za granicę, ale także rozpoczyna się proces reshoringu, czyli zaczyna się z powrotem przyciągać te zakłady. Trzeba się do tego przygotowywać i zacząć się zastanawiać jak ratować ten przemysł, który istnieje, a nie jak zamienić go w usługi. Natura nie znosi dysproporcji, natura lubi równowagę, dlatego dobrze jeśli mamy wszystkiego po trosze. W literaturze ekonomicznej są cztery zasady gwarantujące sukces, każda z osobna jest banalna, ale wszystkie razem gwarantują sukces. Są to: mieć produkt, którego inni nie mają i tutaj można wykorzystać zamki i piękne okolice. Druga zasada to mieć produkt, na który jest zapotrzebowanie, a przecież na rzeczy atrakcyjne zawsze jest zapotrzebowanie. Trzecia zasada to taka, że produkt nie musi być wyceniony przesadnie drogo i na końcu trzeba przy niskiej cenie pokryć koszty i zapłacić pośrednikowi” – powiedziała.

Gromy posypały się także na władze centralne. – „Ogromną winę za to, co dzieje się w kraju, w wielu miastach i gminach – w tym za to, co się dzieje w Zawierciu, ponosi Rząd RP. Spójrzmy na te przekręty na podatku VAT w hutnictwie. Na tym cierpi wasza huta CMC. Choć związkowcy, samorządowcy, organizacje hutnicze od dawna roztaczają przed premierem czarne wizje, to do tej pory nic się nie zmieniło. Teraz dopiero podjęto starania, ale ich wdrożenie potrwa przynajmniej pół roku. Przez tę opieszałość hutnicy tracą pracę!” – mówił Dominik Kolorz, szef Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności”. Podobnego zdania był również radny Sejmiku Województwa, Michał Wójcik. Janusz Korwin-Mikke wypowiedział się o obecnych rządzących jeszcze ostrzej.

Prezydent podsumowując tę część konferencji podziękował gościom za przybycie i merytoryczną dyskusję. – „Dostaliśmy dziś solidną dawkę pochwał, była także krytyka. Musimy to wszystko teraz przeanalizować i wyciągnąć stosowne wnioski. Na pewno musimy postawić na jeszcze większą promocję turystyczną i gospodarczą naszego miasta. Na promocję tego, co już w mieście zbudowaliśmy” – powiedział prezydent, zaznaczając, że to właśnie konstruktywna krytyka wyniesiona z dyskusji i propozycje na poprawę sytuacji w mieście są dla władz najbardziej istotne i wartościowe.

Drugi panel został poświęcony służbie zdrowia i właściwie w większości został zdominowany rozmową o stanie szpitala. Dyskusja toczyła się wokół pytania, czy warto przekształcić szpital w spółkę prawa handlowego. Z jednej bowiem strony umożliwiałoby to włączenie do oferty medycznej specjalistycznych usług, które w naszym regionie są niedostępne, z drugiej wielu z zaproszonych gości wskazywało na poprawiającą się sytuację szpitala oraz zaprzeczało sensowności takiego posunięcia.

Jednocześnie padła propozycja skorzystania z outsourcingu – choćby w kwestii wyżywienia – oraz zwiększenia w tym roku wydatków na kupno sprzętu medycznego ze względu planowane zwiększenie podatku na jego zakup oraz zmniejszenie budżetu NFZ na następny rok. Dyskusja była bardzo rzeczowa i wiele z zaproponowanych rozwiązań może być wdrożonych w zawierciańskiej placówce. Starosta Rafał Krupa odniósł się jednak krytycznie do relacji pomiędzy władzą centralną, a jednostkami samorządowymi. – „Gdybyśmy czekali na pomoc państwa, to szpitala prawdopodobnie już byśmy nie mieli. Przepisy nam utrudniają, a nie pomagają. Jednak poradziliśmy sobie lokalnie” – podsumował Starosta Zawierciański.

 

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy