Europejscy urzędnicy! - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Europejscy urzędnicy!

Europejscy urzędnicy!

data dodania: 2013-06-28 13:10:25

24 czerwca Centrum Inicjatyw Lokalnych zorganizowało „Eurogalę JST” w Hotelu Villa Verde. W ten sposób zakończono realizację dwuletniego projektu „Europejski urzędnik w jurajskim samorządzie”.

Zwieńczeniem działań projektowych była „Eurogala JST”, która odbyła się 24 czerwca w Hotelu Villa Verde w Zawierciu. Na konferencję kończącą projekt przybyli przedstawiciele 9 JST, które wzięły udział w projekcie oraz przedstawiciele lokalnych gmin, które czynnie współpracują z Centrum Inicjatyw Lokalnych. Wśród przybyłych gości obecni byli m.in. sekretarz powiatu zawierciańskiego Agata Jarza-Korpyś, Wójt Gminy Włodowice Adam Szmukier, Sekretarz miasta i Gminy Ogrodzieniec Dariusz Ptaś, Przewodnicząca Rady Miasta Myszków Halina Skorek-Kawka, Prezes Jurajsko-Śląskiego Stowarzyszenia Dom Europejski Janusz Żakowski oraz wiele innych osobistości z powiatów zawierciańskiego i myszkowskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także kadry prowadzącej szkolenia – Krzysztofa Nowaka i Krzysztofa Kulki z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz Łukasza Domagały z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Konferencję zainaugurował wiceprezes Centrum Inicjatyw Lokalnych – Paweł Abucki, który podsumował realizację dwuletniego przedsięwzięcia i podziękował partnerom za owocną i satysfakcjonującą współpracę: „W lipcu 2011 roku, kiedy ruszaliśmy z realizacją projektu, nie spodziewaliśmy się, iż odniesie on aż taki sukces. Miarą tego sukcesu jest choćby fakt, że w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 300 pracowników administracji publicznej – to o ponad połowę więcej niż przewidywano”.

W ramach podziękowania za dwuletnią współpracę wiceprezes CIL wręczył przedstawicielom partnerskich gmin pamiątkowe statuetki, natomiast członkowie Grupy Sterującej projektem otrzymali indywidualne dyplomy. W programie „Eurogali” znalazł się także występ solistki Agnieszki Łazarowicz przy akompaniamencie Michała Rusa, która zaprezentowała piosenki Anny German. Publikę rozbawił występ kabaretu „Frazes” (Paweł Kmiecik i Sebastian Wieliczko). Zgromadzonych gości zaproszono także do zabawy – konkursu wiedzy o samorządach, w którym trzem drużynom przewodzili zaproszeni szkoleniowcy. Całość poprowadził Leopold Stawarz, twórca zawierciańskiego zespołu „Fatamorgana”.

Od 1 lipca 2011 r. Centrum Inicjatyw Lokalnych realizowało projekt mający na celu poprawę jakości usług publicznych świadczonych przez 9 urzędów z powiatu zawierciańskiego i myszkowskiego. Przez dwa lata swoje kompetencje podnosili urzędnicy ze starostw powiatowych w Zawierciu i Myszkowie, z Urzędów Miast i Gmin Szczekociny, Ogrodzieniec, Pilica, Urzędów Gmin Żarnowiec i Włodowice, Urzędu Miejskiego w Łazach i Urzędu Miasta w Porębie. W ramach projektu odbyło się aż 71 szkoleń o tematyce prawno-administracyjnej, m.in. poruszających kwestie ustawy o pracownikach samorządowych, protokołu dyplomatycznego czy obiegu dokumentów. Wysokim zainteresowaniem cieszyły się także szkolenia na temat ochrony danych osobowych, Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Prawa zamówień publicznych. Oprócz szkoleń pracownicy JST wzięli udział w seminariach i spotkaniach konsultacyjnych, podczas których mogli wymieniać się doświadczeniami. – „Staraliśmy się dobrać takie szkolenia, aby odpowiadały potrzebom urzędników. Dlatego zaproponowaliśmy całą paletę tematów, z których każdy pracownik mógł wybrać coś dla siebie. Dzięki temu mogliśmy kompleksowo przeszkolić wszystkich, którzy wyrazili chęć podnoszenia i rozwijania swoich kompetencji zawodowych” – mówi menedżer projektu i prezes Centrum Inicjatyw Lokalnych, Janusz Bieńkowski.

Rozwój zawodowy pracowników administracyjnych oceniali petenci urzędów, którzy za pomocą anonimowych ankiet mogli formułować opinie na temat usług świadczonych przez urzędy biorące udział w projekcie. – „Projekt to nie tylko cykl szkoleń tematycznych podnoszących kompetencje pracowników administracyjnych, ale także działania skierowane bezpośrednio do jednostki samorządu terytorialnego. Dzięki projektowi w 9 JST wdrożono system monitorowania poziomu satysfakcji klienta z jakości usług świadczonych przez partnerskie urzędy oraz opracowano i wdrożono procedurę aktualizowania mapy aktywności organizacji pozarządowych” – podkreśla asystent menedżera projektu, Marta Mularczyk-Leśniak.

Pomimo iż projekt „Europejski urzędnik w jurajskim samorządzie”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego dobiegł końca, Centrum Inicjatyw Lokalnych nie przerywa współpracy z lokalnymi samorządami. – „Ruszamy z nowymi projektami dotyczącymi wdrażania szeroko rozumianych konsultacji społecznych. Realizacja pierwszego projektu, w którym partnerem jest Urząd Miasta w Zawierciu, rozpoczyna się we wrześniu. Kolejne trzy projekty, w partnerstwach z gminami Włodowice, Żarnowiec, Poraj, Koziegłowy i Żarki rozpoczynają się wraz z początkiem 2014 roku” – mówi Janusz Bieńkowski. – „Mamy nadzieję, że nowe przedsięwzięcia powtórzą sukces »Europejskiego urzędnika…«” – dodaje prezes CIL.

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy