Będą wspólnie kolędować - Centrum Inicjatyw Lokalnych - cil.org.pl

Pobierz darmowy program pit
KRS 0000 215 720
Pobierz program PIT za rok 2020

Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Będą wspólnie kolędować

Będą wspólnie kolędować

data dodania: 2013-10-09 14:11:31

Głównym celem Koła Gospodyń Wiejskich z Huciska jest kultywowanie lokalnych tradycji bożonarodzeniowych. W tym celu realizują projekt „Wspólne kolędowanie przy staropolskim stole” w ramach programu „Działaj Lokalnie”.

We wrześniu powołane zostały 2 grupy składające się z dziesięciu wolontariuszy w różnym wieku. Pierwsza z grup ma za zadanie przeprowadzenie rozmów ze starszymi mieszkańcami wsi na temat lokalnych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Zgromadzone w ten sposób materiały staną się podstawą do przygotowania wieczerzy wigilijnej dla mieszkańców Huciska. Celem działań drugiej grupy wolontariuszy jest z kolei przygotowanie „Mini-przewodnika po staropolskich potrawach kulinarnych”. Z pomocą lokalnych nauczycieli gromadzone są materiały zawierające fragmenty z opisami potraw. W projekt zaangażowane są także członkowie zespołu śpiewaczego Koła Gospodyń Wiejskich, którzy w oparciu o stare śpiewniki kościelne poszukują tekstów dawnych kolęd i pastorałek. Utwory będą wykonane w czasie wieczoru wigilijnego.

– „Telewizja, komputery i telefony komórkowe w niepokojący sposób powodują osłabianie więzi, kontaktów międzyludzkich i pamięci o swojej tradycji. Postanowiliśmy więc przypomnieć dawne obyczaje, obrzędy i potrawy staropolskie, odszukane na kartach utworów literackich. Takie spotkanie będzie również okazją do integracji międzypokoleniowej i oderwania dzieci i młodzieży od komputerów oraz ukazania tego, jak to dawniej bywało” – mówi Małgorzata Smoleń, prezes KGW z Huciska.

Projekt „Wspólne kolędowanie przy staropolskim stole” jest dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. W powiecie zawierciańskim za program jest odpowiedzialne Centrum Inicjatyw Lokalnych.

Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy