Aktualności

A A A

Strona główna » Aktualności » Aktywny, znaczy zdrowy

Aktywny, znaczy zdrowy

data dodania: 2017-09-24 09:34:49

Zdrowie jest dobrostanem całego organizmu. Składają się na nie stany fizyczny, psychiczny oraz społeczny człowieka. By jak najdłużej zachować sprawność fizyczną oraz jasność umysłu, niezbędne są ruch i utrzymywanie relacji międzyludzkich. Z tego faktu doskonale zdają sobie sprawę mieszkańcy Gminy Żarki, którzy spotykają się na treningach, by razem ćwiczyć i biegać. Zachęca do tego grupa Biegaj z Żarkami, która pod patronatem Ludowego Klubu Sportowego "Zieloni" Żarki wciela w życie projekt "Aktywni dla zdrowia". Jest on realizowany w ramach Programu Działaj Lokalnie, przy współpracy Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

29 sierpnia odbyło się spotkanie rekrutacyjne dla wszystkich, którzy prowadzą lub pragną rozpocząć prowadzenie zdrowego stylu życia. Zajęcia z aktywności fizycznej, skupiające się na marszobiegach oraz bieganiu, skierowane są dla wszystkich mieszkańców gminy. I tak w każdy wtorek i czwartek krajobraz Żarek zyskuje przemierzających ulice sportowych zapaleńców. W grupie Biegaj z Żarkami działają doświadczeni biegacze - Angelika Żoń-Biedroń, Paweł Biedroń, Tadeusz Rutka oraz Małgorzata Bręczewska, którzy znają najciekawsze trasy biegowe w okolicy. 
 
Podniesienie sprawności fizycznej, lepsze samopoczucie, czas spędzony wspólnie z innymi mieszkańcami miasta - te aspekty przyciągnęły do wzięcia udziału w projekcie wielu chętnych. Zajęcia, choć odbywają się na świeżym powietrzu, tak naprawdę nie są zależne od pogody. Mieszkańcy podejmują próbę biegania w słońcu, jak i w deszczu! 
 
Zarówno zawodowe, jak i amatorskie uprawnianie sportu może generować różnego rodzaju kontuzje. Dlatego też  w ramach projektu - 18 września w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Żarkach, odbyło się spotkanie z fizjoterapeutą, który podzielił się z uczestnikami warsztatów fachową wiedzą z zakresu medycyny oraz rehabilitacji. Fizjoterapeuta Grzegorz Błaszczyk, przedstawił zgromadzonym dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie i życie ludzkie. Skupiając się na sportach ruchowych, takich jak bieganie i nordic walking, wyjaśnił ich wpływ na poszczególne układy życiowe człowieka. Ponadto współzałożycielka grupy Biegaj z Żarkami - z zawodu fizjoterapeutka, poprowadziła wykład dotyczący prawidłowego odżywiania, a także skupiła się na doborze odpowiedniego ubioru podczas uprawiania sportu. Uczestnicy spotkania mieli również możliwość zapoznania się formą rekreacji, jaką jest nordic walking, którą przedstawiła i omówiła Małgorzata Bojanek - prezes Stowarzyszenia "Kijomaniacy" z Myszkowa. Treści płynące z wykładów okazały się bardzo przydatne zarówno dla osób starszych, jak i dla młodzieży. Wysoka frekwencja dowodzi, że mieszkańcy poważnie i odpowiedzialnie podeszli do udziału w warsztatach. 
 
Choć dużo mówi się o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna w każdym wieku i jak dobroczynny jest jej wpływ na zdrowie człowieka, to jednak wielu ludzi wciąż ją zaniedbuje. Niezwykle istotne jest zatem podejmowanie inicjatyw, takich jakie podjęła grupa Biegaj z Żarkami. Dla mieszkańców miasta to nie tylko okazja do poprawy swojego zdrowia fizycznego, ale również do zawiązania bliższych znajomości na lokalnym podwórku.
 
Zadanie dofinansowane w ramach Programu "Działaj Lokalnie" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu we współpracy z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce.
Strona głównaDrukujPDF
Nasze inicjatywy