Seniorzy bezpieczni w Internecie

Opublikowano: 18 marca 2022

Przestrzeń internetowa jest miejscem dającym użytkownikom wiele możliwości, nawiązywania międzyludzkich relacji, zdobywania informacji, korzystania z kursów online. Niemniej to właśnie w Internecie wiele osób pada ofiarom oszustw, dezinformacji, cyberbullyingu.

Centrum Inicjatyw Lokalnych w ramach programu „Generacja 6.0”, IV edycja organizowanego przez Fundację BGK, realizuje projekt pn. „Nowe technologie bez tajemnic”. W ramach działania seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łazach oraz Klubu Seniora „Semafor” wzięli udział w cyklu szkoleń dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu i social mediów.

Uczestnicy poznali m.in. pojęcie phishingu, czyli wędkowania, które w dziedzinie internetowej stanowi duże zagrożenie. Użytkownik Internetu występuje tutaj w roli „ryby”, na którą polują cyberprzestępcy. Wysyłają e-maile udające korespondencję od zaufanych instytucji (na przykład banków) i wyłudzają w ten sposób dane dostępowe do kont. Dowiedzieli się także jakie zagrożenia czyhają na nich w mediach społecznościowych czy też popularnych portalach aukcyjnych.

Uczestnicy zyskali wiedzę na temat możliwości zwiększenia swojego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, w tym m.in.: sposoby tworzenia odpowiednich haseł do kont e-mail, bankowych, w mediach społecznościowych, korzystania z programu antywirusowego, wprowadzania dwuetapowej weryfikacji kont.

W ramach podsumowania zdobytej wiedzy, uczestnicy projektu przy pomocy tabletów wzięli udział w interaktywnym quizie dotyczącym bezpiecznego korzystania z Internetu. Na ekranie głównym obserwowali swoje postępy, wyniki i punktację. Rezultaty quizu wskazują, iż w znacznym stopniu zwiększyli oni swoją dotychczasową wiedzę oraz umiejętności w tym zakresie.

Warsztaty z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu i social mediów poprowadziła Michalina Smaga – magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz specjalistka ds. promocji i reklamy.

Przeczytaj poprzednie artykuły na stronie